Od 10 maja w Warszawie można będzie oglądać wystawę malarstwa Emilii Freudenreich p.t. Emiliaobrazy. Obrazy Freudenreich to współdziałanie koloru i malarskiego gestu. Te wartości wyniosła artystyka z pracowni Nachta Samborskiego. Malarka nie naśladuje jednak mistrza; tworzy swój własny język wypowiedzi, który dalekim echem odbija wartości sztuki głoszone przez kapistów, a zwłaszcza ich podstawowy postulat – obraz musi działać.
Obrazy Freudenreich działają na widza. Przez owe działanie rozumiem dążenie do uzyskania malarskich walorów obrazu; a więc z jednej strony kolor – zestawianie przez artystkę szarości, błękitów, bieli, nagle kontrastowanych z ciężką czernią lub poszatkowanych uderzeniami czerwieni. Działanie obrazu to także malarski gest, dukt pędzla, którym artystka wyznacza rytmy i buduje swoiste drżenie malarskiej materii. Tylko obraz powstały wskutek żmudnego procesu pracy, a co za tym idzie malarskiego myślenia – przestaje być zbiorem kolorów na płaszczyźnie, a jest czymś, co nie posiada definicji racjonalnej, a jedynie emocjonalną – obrazem.
Płótna Freudenreich zachwycają swą malarskością, soczystością, kolorytem. Krytycy, którzy mają potrzebę racjonalizacji wszelkich zjawisk w sztuce nazwaliby je pewnie abstrakcyjnymi. Tymczasem zgodnie ze słowami – Jana Cybisa – przyjaciela Nachta Samborskigo, przez całe życie maluje się z natury, gdyż naturą jest wszystko, co człowieka otacza, a więc wszelkie wizualne przeżycia artysty muszą mieć, chcąc nie chcąc, z nią związek.
W obrazach Freudenreich natury jest bardzo wiele. Jej malarskie przestrzenie kojarzą się z pejzażami ciężkiego, burzowego nieba, to znów słoneczną plażą w pasy, kobaltową tonią Bałtyku lub też z przestworzami nieba nakrapianego stadem rozświergotanych ptaków To wszystko jest tam wbrew tytułom, jakie artystka nadaje swoim pracom, a więc np. Czerń i szarość, Błękitne szarości. Dla mnie to obrazy natury, tym piękniejsze, że niedopowiedzane, tajemnicze, niedosłowne. Te obrazy poruszają malarską wyobraźnię widza.
Joanna Niderla
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków
ul. Mazowiecka 11a