Głównym elementem projektu 100% Recycled Sound Installation jest interaktywna instalacja dźwiękowa, na którą składają się instrumenty perkusyjne – idiofony metalowe – odpowiednio przystosowane z materiałów odpadowych znalezionych m.in. na złomowiskach czy śmietnikach. Instalacja ta służyć ma cyklicznym prezentacjom, zorganizowanym w postaci seansów dźwiękowych (koncertów) oraz swobodnemu, kreatywnemu oglądaniu przez zwiedzających – połączonemu z możliwością dotykania i wydobywania dźwięków oraz, ewentualnie, wspólnej improwizacji. Integralnym składnikiem projektu jest także płyta grupy HATI Works for Scrap Metal, zawierająca materiał muzyczny skomponowany i zagrany na instrumentach pochodzących z recyklingu.
Pomysłodawcy wychodzą z założenia, że użycie odpowiednich bodźców akustyczno-wizualnych oraz motorycznych – w tym przypadku uzyskanych przy pomocy na pozór bezużytecznych i przypadkowych odpadów cywilizacji industrialnej – w sferze muzyki i sztuki jest doświadczeniem mogącym pobudzać wrażliwość estetyczną i wyobraźnię artystyczną człowieka, zaś jego zgłębienie może skutkować radykalnym przekształceniem osobowości uczestnika – jeśli tylko będzie on w stanie otworzyć się na nowy świat doznań i wrażeń. Dlatego też planowane seanse dźwiękowe maja na celu wywołanie stanów świadomości wiodących do katharsis, odmiennych od tego, co proponuje wszechobecna muzyczna rozrywka. Projekt ten jest zarazem krokiem w kierunku interaktywnej sztuki dźwięku, znoszącej akademicki podział na wykonawcę i słuchacza, oferującej w zamian wspólnotę jednostek współpracujących twórczo i kształtujących wzajemnie swą wrażliwość estetyczną w interakcji ze środowiskiem akustycznym.
Instrumenty zaadaptowane do projektu są stosunkowo łatwe do wykorzystania muzycznego i nie wznoszą barier o charakterze kompetencyjnym, związanych z adekwatnym wykształceniem muzycznym czy specjalnymi umiejętnościami. Jako takie są więc dostępne dla każdego, proponując wizje plemiennej muzyki inkluzywnej – włączającej wszystkich do wspólnego grania, w miejsce akademickiej muzyki ekskluzywnej – separującej wykonawców od słuchaczy. W muzyce etnicznej wielu kultur można znaleźć analogiczne przykłady spontanicznego, brikolerskiego używania rozmaitych przedmiotów, nie będących pierwotnie instrumentami, w celach czysto muzycznych, co często łączy się z naturalna potrzebą ludzkiej ekspresji, m.in. w sytuacjach obrzędowych. Niektóre z prezentowanych w ramach projektu instrumentów z powodzeniem dają się także wykorzystywać w terapii zajęciowej, z którą przecież całe nasze przedsięwzięcie ma wiele wspólnego.
Projekt będzie realizowany w następujących miejscach:
Gdańsk, CSW Łaźnia: 25.05.2007, koncert, otwarcie instalacji (do 31.05.2007)
Poznań, IF MUSEUM Inner Spaces: 02.06.2007, koncert, otwarcie instalacji (do 07.06.2007)
Międzybórz, kościół św. Krzyża: 9.06.2007, koncert na festiwalu Temple of Silence
Toruń, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki: 15.06.2007, koncert, otwarcie instalacji (do 21.06.2007)
Toruń, Piwnica Pod Aniołem – Rynek Staromiejski: 30.06.2007, XIV Urodziny Piwnicy Pod Aniołem