W dniach od 11 do 13 sierpnia 2010 roku w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie odbywać będą się Spotkania z Kulturą Żydowską – Shalom. Spotkania z Kulturą Żydowską są organizowane po raz drugi. W ich programie znaleźli się artyści, którzy przywołują pamięć historii narodu żydowskiego, oraz zespoły o awangardowym, nowoczesnym brzmieniu, tworzące nowe oblicze muzyki żydowskiej.
Program:
11 sierpnia 2010, godz.20.00
CUKUNFT
(Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Paweł Szamburski – klarnet, Paweł Szpura – perkusja, Michał Górczyński – klarnet basowy i saksofon)
Zespół Cukunft powołany został do życia przez gitarzystę Raphaela Rogińskiego. Założeniem projektu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Zespół wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (m.in. Icyka Mangera, Mosche Shneura, Davida Beigelmana, Mordechaja Gebirtiga) oraz utwory skomponowane przez Rogińskiego. Cukunft skupia się na miejskiej tradycji muzyki żydowskiej. Oszczędne, wręcz minimalne opracowanie i wykonywanie utworów daje możliwości wsłuchania się w dźwięki charakterystyczne dla współczesnej muzyki żydowskiej tak, jak jej współczesność widzi zespół.
YAZZBOT MAZUT
(Andrzej Szawara – gitary i elektronika, Lena Romul – saksofon altowy, Piotr Kowalski – perkusja, Szczepan Kopyt – bass)
Yazzbot Mazut to młody zespół z nurtu post-jazzu. Debiutowali pod koniec 2008 roku albumem W pustyni i w puszczy, w którym zdaniem krytyków w nowatorski sposób zmierzyli się z tradycją wczesnego free-fusion. W czerwcu 2010 roku świat ujrzała druga płyta grupy pod tytułem Mazut Mazut. Materiał potwierdził, iż grupa dysponuje własnym, dojrzałym językiem improwizacji, bazującym w sporej mierze na osiągnięciach post-rocka, dubu, trip-hopu, drum’n’bassu, czy w ogóle muzyki elektronicznej w której rytm i to, co dzieje się wokół niego, pełni rolę dominanty.
12 sierpnia 2010, godz.20.00
MOSCOW`52
André Ochodlo & The Jazzish Company
(Gerald Preinfalk (Austria) – saksofon i klarnety, Klemens Bittmann (Austria) – skrzypce, Andrea Obritzhauser (Austria) – wiolonczela, Christopf Walder (Austria) – waltornia, Ronny Kraupe (Niemcy) – gitara, Jan Roth (Niemcy) – perkusja, Adam Żuchowski – kontrabas, Krzysztof Krakowski – waltornia)
Moscow’ 52 jest programem muzycznym opartym na zbiorze utworów Spiegelglas auf Stein (Lustrzane szkło na kamieniu). Książka została wydana w latach 90. w Niemczech, a zawiera teksty poetów żydowskich z okresu modernizmu z Rosji, zamordowanych na rozkaz Stalina. Noc Śmierci miała miejsce 12 sierpnia 1952 roku w podziemiach moskiewskiej Łubianki. Kule Stalina dosięgły wtedy najzdolniejszych poetów żydowskiego modernizmu – Peretza Markisha, Dovida Hofshteyna, Idzika Fefera, Leyba Kvitko, Chaima Bendera, Isi Charika, Der Nistera, Moische Kulbaka – po uznaniu ich za zdrajców ideałów sztuki komunistycznej.
Wraz z autorami zginęła też pamięć o nich, unicestwiono ich książki, wydawnictwa, gazety, wiersze usunięto z księgarń i programów szkolnych. O młodych urbanistach pamięta się rzadko, dlatego tę poezję pragnie przypomnieć swojej publiczności André Ochodlo.
André Ochodlo należy do elity wykonawców pieśni Jidisz. Mistrzowsko posługuje się doskonale wyszkolonym głosem. Najbardziej wyróżniającą cechą interpretacji Andre Ochodlo, jest traktowanie pieśni emocjonalnie jako utworu dramatycznego czym porywa każdą publiczność.
13 sierpnia 2010, godz.20.00
Projekcja filmu Walc z Baszirem, reż. Ari Folman, 2008 rok, 90 min.
Shalom – Sotkania z Kulturą Żydowską
11-13.08.2010
Muszla Koncertowa Ogrodu Saskiego w Lublinie