W Krakowie odbędzie się konferencja, której przedmiotem będzie analiza szans i wyzwań, jakie przemiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowej po 1989 roku stworzyły dawnym dzielnicom żydowskim.
Przywracanie pamięci, przyswajanie dziedzictwa żydowskiego i jego akceptacja przez społeczności lokalne zostaną pokazane z perspektywy m.in. Krakowa, Wilna, Budapesztu, Bratysławy, Pragi oraz Wiednia. Istotną kwestią zaplanowaną w dyskusji jest również zjawisko komercjalizacji i komodyfikacji dziedzictwa w dzielnicach żydowskich Europy Środkowej, które z zapomnianego, czy wręcz niszczonego, świadectwa przeszłości stało się w latach 90. ważnym elementem oferty turystyczno-rozrywkowej wielu miast.
Zaproszeni prelegenci to wybitni eksperci i specjaliści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz spoza regionu: Miriam Akavia, Samuel Albert, Adam Bartosz, Eleonora Bergman, Leopold Unger, Michal Firestone, Evsej Grigor’evič Gendeľ, Ruth E. Gruber, Marta Keil, Krisztina Keresztely, Jaroslav Klenovsky, Sarunas Liekis, Sandra Lustig, Janusz Makuch, Monika A. Murzyn, Arno Pařik, Jacek Purchla, Agnieszka Sabor, Bogusław Szmygin, Magdalena Waligórska, Jacek Wesołowski, Andreas Wilke, Agnieszka Zabłocka-Kos, Emmanuelis Zingeris.
Konferencja odbywa się w ramach XVII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i towarzyszy wystawie Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym, prezentowanej w Galerii MCK.
25 – 26 czerwca
Obrady konferencji toczyć się będą w Sali Rady Miasta Krakowa Urzędu Miasta Krakowa przy Pl. Wszystkich Świętych 3/4.