Projekt Wymazywanie Wojciecha Kubiaka & Lidii Krawczyk zwraca uwagę na kontekst funkcjonowania dzieła sztuki i jego odbiór w sferze artystycznej i społecznej przestrzeni. Młodzi artyści z Krakowa oparli swoje działania na de(konstrukcji) prac malarskich Wojtka Kubiaka, które powstały w latach 2003-2004 i stanowiły załącznik do jego dyplomu na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obrazy były pośrednią trawestacją prac Luciana Freuda, wyzyskiwały ich moc i wabiły oko doskonałym warsztatem. W 2006 roku tandem artystyczny Wojtek Kubiak & Lidia Krawczyk dokonał dosłownego wymazania jednego z dyplomowego cyklu obrazu, manifestacyjnego gestu zaprzeczenia i – paradoksalnie – jego ocalenia. Ujawnili poprzez akt negacji proces pisania dzieła i jego aktualizację, bo obraz – po zdarciu zeń warstwy farby – nadal przedstawia wartości malarskie. Z jednej strony uzewnętrznili archeologię pamięci – ślady dawnych figur, plam barwnych, wspomnienia dawnej kreacji, pracę włożoną w realistyczne przedstawienie, z drugiej – organiczność i monochromatyczność przywołującą z(w) wyobraźni śródziemnomorskie freski iluzjonistycznego malarstwa pompejańskiego lub suprematystyczne albo unistyczne ikony.
Działania Wojtka Kubiaka i Lidii Krawczyk uzmysławiają fakt, że obraz uruchamia proces kontemplacji, imaginacji i konceptualizacji, a odbiorca jest w równej mierze kreatorem, co adresatem dzieła. Jakie rzeczy wyciągnie i/lub powoła, jest tylko kwestią jego zdolności przedstawiania. Wymazanemu obrazowi towarzyszą na wystawie: fotograficzny wydruk dyplomowanego płótna z czasów jego realistycznej świetności, zapis wideo z procesu wymazywania oraz złuszczona farba w woreczku, który mieści metaforyczne szczątki obrazu.
Wymazywanie znakomicie wpisuje się w dyktat i dyskurs metafory, bez której nie może zaistnieć międzyludzka komunikacja. Jej alegoryczne figury stają się nośnikami do ciągle ponawianego pytania o (nie)możność dyskurtywności, a więc jej zapośredniczenia, korupcję, kompromitację i jednocześnie kulturową niezbędność. Wszak nie sposób żyć bez języka, a obraz jest tego śladu śladowym poprzednikiem i inauguracją.
Wernisaż: 8 sierpnia, godz. 19.00
Wystawa czynna: do 1 września
Galeria XX1
Al. Jana Pawła II 36, Warszawa