VII wystawa Bałtyckiego Biennale Sztuki odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Miejsce to wskazuje na zmianę lokalizacji projektu z Łasztowni, zrujnowanego przemysłowego obszaru w centrum miasta, który pierwotnie miał być terenem interwencji grupy 18 artystów, podczas trwającej miesiąc instalacji. Oryginalny zamysł Anne Peschken i Marka Pisarsky’ego (Urban Art) będzie ostatecznie zrealizowany we współpracy z Bogdanem Achimescu jako animacja 3-D. Łasztownia, z całym swym specyficznym urokiem, zniszczeniem i zmianami, zostanie odtworzona w formie technologii 3D tak, że można będzie się przekonać co zainspirowało artystów wybierając się na wirtualny spacer po terenie portu z umieszczonymi na nim dziełami sztuki i artystycznymi interwencjami.
Projekt transRobota skupia się na badaniu efektów globalizacji i jej wpływu na procesy pracy oraz na dyskusji: czy i na ile sztuka może ożywić debatę na temat urbanizacji i przekształceń terenów post-industrialnych, z których zakłady produkcyjne i robotnicy wyemigrowali. Jest przedsięwzięciem, które rozpoczęło się w październiku 2006 międzynarodową konferencją na temat rewitalizacji Łasztowni i w ogóle postindustrialnych przestrzeni poprzez sztukę. Udział w niej wzięli artyści, krytycy sztuki, urbaniści i przedstawiciele władz.
Drugim etapem była wystawa 30 propozycji interwencji artystycznych twórców z 11 krajów, wyeksponowanych w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego, w lutym 2007.
Ostatnim etapem jest wystawa wirtualnej animacji artystycznych interwencji i prac wybranych dla Łasztowi w Muzeum, trwająca do 9 września.
Pomimo swoistej reLokacji, widzowie będą mogli zapoznać się z szerokim spektrum prac pomyślanych jako projekty site-specific, zaprojektowanych przez artystów z Polski i zagranicy. Kula sygnałowa czasu Ulrike Mohr, umieszczona na poniemieckim bunkrze na Łasztowni, będzie widoczna z wielu punktów miasta. Niemiecki artysta Roland Stratmann zaprosi mieszkańców miasta do wymienienia z nim prac artystycznych i pomysłów ramach projektu Laboratorium Snów na Jawie. Równolegle Eva Hertzsch i Adam Page, razem z Anną Tyszkiewicz, Marcinem Piątkowskim i Dominikiem Paszkiewiczem uruchomią stronę internetową www.artysci-lasztowni.pl, będącą zarówno bazą informacji dla widzów zainteresowanych kulturą, jak i narzędziem umożliwiającym mieszkańcom swobodne wyrażanie ich opinii na temat przyszłości Łasztowni.
Artyści: Kuba Bąkowski, Heman Chong & Saim Demircan Markus Draper, Roland Fuhrmann, Eva Hertzsch & Adam Page, Laura Horelli, Tilman Küntzel, Maciej Kurak, Agnes Meyer-Brandis, Ulrike Mohr, Oliver Ressler, Otmar Sattel, Roland Stratmann, Urban Art: Anne Peschken & Marek Pisarsky, Julita Wójcik
Wernisaż z udziałem artystów: piątek, 3.08.2007, godz. 18:00
04.08 – 09.09.2007
Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1, Szczecin