Z okazji wystawy Złoty wiek malarstwa flamandzkiego w Muzeum Narodowym w Warszawie Grahame Weinbren zaprezentuje dwa filmy wykonane na zamówienie National Gallery of Art w Waszyngtonie będące interpretacjami obrazów ze zbiorów tego muzeum. Pierwszy z nich, Lwy Petera Paula Rubensa koresponduje z częścią wystawy poświeconą tematyce zwierzęcej, gdzie m.in. zaprezentowany jest obraz Davida Teniersa Młodszego Daniel w jaskini lwów (lata 1630-te, ze zbiorów MNW) – przedstawiający tę sama scenę, którą namalował także Rubens w dziele z lat 1614-1616 będącym tematem filmu.
O motywach animalistycznych w sztuce flamandzkiej XVII w. i związanych z nimi ciekawymi problemami badawczymi opowie dr hab. Antoni Ziemba – kurator Zbiorów Malarstwa Europejskiego i współautor wystawy.
Następnie Grahame Weinbren opowie o swojej sztuce oraz zaprezentuje drugi film – o obrazie J.M.W. Turnera Keelmen Heaving in Coals by Moonlight z 1835 r.
Na zakończenie spotkania dr Anna Żakiewicz – kurator Gabinetu Grafiki i Rysunków Współczesnych zaprezentuje ideę projektu, w ramach którego Grahame Weinbren mógłby w przyszłości stworzyć interaktywną instalację obrazu Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) ze zbiorów MNW – Fantazji-Bajki z 1921 r.
Grahame Weinbren ur. w 1947 w Johannesburgu studiował filozofię na Uniwersytecie Londyńskim (1965-68), a następnie w State University of New York in Buffalo, gdzie uzyskał stopień doktorski (PhD). Wykładał filozofię, historię filmu i historię sztuki w California Institute of the Arts, Valencia (1973-73), University of California, Santa Barbara (1973-75) oraz w Hochschule für Bildende Künste w Braunschweig (1979). Jest redaktorem nowojorskiego “Millenium Film Journal” poświęconego filmowi awangardowemu, video i innym dziełom sztuk wizualnych. Od 1990 uczy fotografii i sztuki komputerowej w School of Visual Arts w Nowym Jorku.
Weinbren jest jednym z pierwszych artystów nowych mediów, którzy od początku lat 70. XX wieku tworzą dzieła interaktywne – filmowe i komputerowe, z możliwością udziału widza w ich odtwarzaniu. Napisał kilkanaście artykułów o sztuce filmowej i interaktywności opublikowanych głównie w „Millenium Film Journal” i Internecie (polskie przekłady kilku z nich ukazały się też w „Kwartalniku Filmowym” i „Kinie”).
Swoje prace wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (1999) i Guggenheim Museum w Nowym Jorku (2004).