5 września 2010 roku o godzinie 11.00 rozpocznie się cykl Telewizji Kino Polska w warszawskim Iluzjonie. W świat polskiego kina szalonych lat 20. i 30. wprowadzi widzów największy w tym kraju autorytet i znawca tematu, Stanisław Janicki. Jego autorski program oraz przedwojenne produkcje filmowe, które weźmie pod lupę, złożą się na wyjątkowy cykl, dzięki któremu odkryjemy wszystkie tajemnice polskiej przedwojennej kinematografii.
Niezapomniany urok starego kina i sylwetki największych gwiazd przedwojennego filmu– pięknych aktorek, przystojnych aktorów, reżyserów o intrygujących życiorysach. Bohaterami cyklu będą postaci kluczowe dla rozwoju polskiego kina. Pierwszy z nich, Michał Waszyński, to jeden z najwybitniejszych reżyserów swoich czasów, autor wszechstronny, znany m.in. ze słynnych melodramatów Znachor i fantastycznej komedii Co mój mąż robi w nocy. W kolejnych odcinkach opowiemy o barwnej biografii przystojnego Eugeniusza Bodo, ulubieńca pań i niedoszłego męża pięknej Tahitanki Reri. Widzowie będą też mogli poznać historię pięknej Heleny Grossówny, gwiazdy przedwojennych kabaretów i Aleksandra Żabczyńskiego, ekranowego arystokraty, który śpiewał w marynarskiej czapeczce na bakier: Bo nie zapomnisz mnie, gdy moją piosenkę spamiętasz, w melodii jest siła zaklęta.
Tematami gawęd Stanisława Janickiego będą również intrygujące motywy filmowe, na przykład miłość w miejscu pracy – traktowane zarówno z przymrużeniem oka, jak i na poważnie. Usłyszymy w nich o przedwojennym melodramacie, o niespełnionych miłościach i wylewanych skrycie łzach zakochanych. Ale najważniejsze będą w naszym cyklu filmy. Pokażemy widzom takie przedwojenne hity jak: Trędowata, Pani minister tańczy, Zapomniana melodia, czy nieśmiertelna komedia Ada to nie wypada.
Harmonogram:
5 września / Michał Waszyński – twórca o intrygującym życiorysie, zakończonym niespodziewaną pointą.
Film: Znachor
Jedna z najlepszych i najbardziej kasowych produkcji doby przedwojennej. Znakomity chirurg traci pamięć. Jako wiejski znachor, uratuje od śmierci własną córkę. Widzów przyciągała do kin znakomita obsada, z Kazimierzem Junoszą-Stępowskim i Elżbietą Barszczewską.
12 wrzesnia / c.d. opowieści o Michale Waszyńskim – najpracowitszym i najbardziej utalentowanym polskim reżyserze przedwojennym.
Film: Co mój mąż robi w nocy?
Typowa przedwojenna komedia pomyłek, z udziałem takich gwiazd jak: Tola Mankiewiczówna i Michał Znicz. Historia wiecznie niewyspanego bankruta, który w tajemnicy przed żoną pracuje jako kelner w nocnym lokalu wylansowała takie szlagiery, jak: Gdybym ja miał cztery nogi i Odrobinę szczęścia w miłości.
19 września / ostatni okres burzliwego życia Michała Waszyńskiego
Film: Wielka droga
Zapomniana perła polskiej kinematografii. Wyprodukował go w 1946 r. Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego gen. Andersa. W filmie wykorzystano wiele materiałów dokumentalnych m.in. z walk pod Monte Cassino.
26 września / Miłość w miejscu pracy – na wesoło
Film: Jego Ekscelencja Subiekt
Typowa dla przedwojennego kina historia miłosna oprawiona w formę komedii pomyłek. Przystojny sklepowy subiekt i piękna panna, którą rodzice chcą korzystnie wydać za mąż, by podreperować opłakany stan finansów rodzinnych – zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia! Na przeszkodzie ich miłości stoi bogaty pretendent do ręki panny, który na szczęście okaże się zwykłym hochsztaplerem. W obsadzie same gwiazdy z Eugeniuszem Bodo, Iną Benitą i niezapomnianą Mieczysławą Ćwiklińską.