Sylwetka twórcza profesora Eugeniusza Delekty wpisała się już na trwałe w artystyczny pejzaż Śląska i Podbeskidzia. Eugieniusz Delekta jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach uzyskał w 1972 roku. Aktualnie pracuje w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz na Wydziale Artystycznym w Cieszynie na stanowisku profesora.
Artysta znany jest przede wszystkim jako grafik, jest też czynnym malarzem, nie wspominając o aktywności dydaktycznej i organizacyjnej (od wielu lat pełni funkcję Dziekana Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach). Jednak jego koronną dyscypliną pozostaje grafika. Uprawia ją niezmiennie od lat konsekwentnie drążąc pewne oddalające się i powracające wątki tematyczne i doskonaląc swój warsztat, tak, że stał się on już czytelny i świetnie rozpoznawalny.
W swoich działaniach twórczych artysta stara się przede wszystkim zgłębić i opisać te aspekty realności, które w szczególny sposób, w otaczającej nas rzeczywistości zostały przezeń zauważone, wybrane lub stanowią źródło osobistych fascynacji. Fascynacje te znajdują swoje urzeczywistnienie w cyklach graficznych, tworzonych na ogół latami.
Niektóre z nich są już zamknięte, inne wciąż budowane.
Inspiracje czerpie artysta na ogół ze świata natury. Niektóre motywy, wydawałoby się już zamkniętych cykli, powracają nieoczekiwanie, zmienione, przepuszczone przez filtr nowych doświadczeń, wzbogacone świeżymi doznaniami, których źródłem jest twórcza wyobraźnia. Są to nieraz byty tak abstrakcyjne jak dźwięki muzyki, czy wręcz przestrzenie dźwięków (Przestrzenie dźwięków – tak zatytułowany jest cykl najnowszych prac muzycznych).
Wciąż powraca także, tak bliski twórcy, górski pejzaż (Beskidzkie przenikanie), ale i morze (po niezwykle bogatym cyklu Żaglowce obecnie artysta pracuje nad Wrakami). Dwa nowe cykle Konstelacje i Włoskie reminiscencje są pogłębionym rozwinięciem analizy tematu, w którym niebagatelna rolę odgrywają wyszukane zestrojenia barwne.
dr Aleksandra Giełdoń-Paszek
Galeria Piętro Wyżej, Górnośląskie Centrum Kultury