Leszek Bartkiewicz, którego indywidualna wystawa zostanie otwarta w Toruniu, odwołuje się w swojej twórczości do dwóch przeciwstawnych konwencji malarskich: geometrycznej abstrakcji i ekspresjonizmu. Umiejętne ich zestawienie, zaowocowało stworzeniem harmonijnej, syntetycznej całości.
Formy malarstwa nieprzedstawiającego (w cyklu Sportowcy nawiązujące do stylistyki suprematyzmu, natomiast w cyklach Figury kreślone i Postaci kreślone do amerykańskiego color field painting) malarz wykorzystuje do zbudowania kompozycyjnej bazy pola obrazowego. Stanowią one tło dla wpisywanych w nieodmalowanych rwącą się, ekspresyjną kreską figur, porównywanych do charakterystycznych postaci Wojtkiewicza czy Schielego. Oba elementy – figuratywny i abstrakcyjny – pozostają w stanie dynamicznej równowagi wizualnej, dopełniają się; intensywność barw jednorodnie wypełnionych pól balansuje szorstkość linii układających się w kształty postaci. Razem tworzą rozpiętą pomiędzy reprezentacją i bezprzedmiotowością suwerenną rzeczywistość obrazów. Tworzą dzieła wieloznacznie symboliczne i uniwersalne, ukazujące groteskowych bohaterów osadzonych w abstrakcyjnej przestrzeni.
Nie sądzę, żeby ktoś malował tak jak ja – odpowiedział w jednym z wywiadów Leszek Bartkiewicz, na pytanie o specyfikę swojego malarstwa. Rzeczywiście trudno byłoby wskazać w środowisku łódzkim, z którego się wywodzi, jak i na polskiej scenie artystycznej drugiego twórcę, łączącego w sposób tak śmiały i jednocześnie przewrotny konwencje stylistyczne o z gruntu sprzecznych założeniach, udowadniającego tym samym swój dystans wobec nich. Bartkiewicz sytuuje, bowiem geometryczną abstrakcję i ekspresjonizm wśród nurtów artystycznych należących do przeszłości, ożywianych jedynie od czasu do czasu przez artystów szukających źródła inspiracji czy przedmiotu nawiązania. Paradoksalnie zatem – patrząc przez pryzmat jego malarstwa – granica oddzielająca awangardę od tradycji jest cienka i zacierana stopniowo przez upływający czas zanika zupełnie.
Agnieszka Gryska
Leszek Bartkiewicz: rocznik 1976. Studia i dyplom na ASP w Łodzi, Wydział Grafiki i Malarstwa (1998-2003). Dyplom w Pracowni Projektowania Informacji Wizualnej prof. Jerzego Trelińskiego (2003). Mieszka i pracuje w Łodzi
Wernisaz 11 stycznia o godz. 17, wystawa czynna do 30 stycznia.
Galeria Wozownia, ul. Rabiańska 20, Toruń