Od 3 października 2010 roku w Muzeum Miejskim we wrocławskim Ratuszu można oglądać wystawę o świętej Jadwidze – patronce Śląska. Wystawa łączy się z śp. ks. Antonim Kiełbasą, jednym z laureatów nagrody specjalnej związanej z Nagrodą Kulturalną Śląska. Muzeum Miejskie Wrocławia, na zlecenie Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zaprasza na wyjątkową wystawę prezentującą jedną z najwspanialszych środkowoeuropejskich kolekcji złotnictwa czasów nowożytnych.
Podczas ekspozycji pt.: W hołdzie i dla chwały św. Jadwigi – Patronki Śląska. Pokazywane będą arcydzieła rzemiosła są przykładem biegłości śląskich złotników czasów renesansu i baroku oraz świadectwem bogate tradycji kultu św. Jadwigi. Czterdzieści zaprezentowanych przedmiotów pochodzi ze zbirów dawnego opactwa cysterskiego w Trzebnicy (ob. Kościół p.w. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi oraz klasztor Sióstr Boromeuszek), którym dziś wspólnie opiekują się Bracia Salwatorianie i Siostry Boromeuszki. Ekspozycje uzupełniają zabytki pochodzące z kolekcji Muzeum Miejskiego Wrocławia. Ilość, a także wysoką klasę wyrobów złotniczych zgromadzonych w ciągu wieków w Trzebnicy generowała ranga i znaczenie cysterskiego opactwa, a także dynamicznie rozwijający się kult św. Jadwigi, a co za tym idzie wzmożenie, po jej kanonizacji w 1267 roku, ruchu pielgrzymkowego.
Warto dodać, że duża część prezentowanych wyrobów pochodzi nie z Trzebnicy, a z licznych śląskich kościołów, kaplic i domów Boromeuszek. Gdy po 1945 roku zostały zmuszone do ich opuszczenia, to niepewne o los naczynia liturgiczne, zabrały je ze sobą. W ten sposób powstała wyjątkową trzebnicka kolekcja, na którą składają się zarówno artefakty będące od zawsze własnością klasztoru w Trzebnicy, ale i te pochodzące z śląskich świątyń. Część z nich od ponad 60 lat uważana była za zaginione. Nagroda Kulturalna Śląska przyznawana jest od 1977 roku. W tym roku polsko-niemiecka kapituła przyznała ją historykowi Arno Herzigowi, Ewie Michnik – dyrektor
Opery Wrocławskiej oraz Bente Kahan i Jej Fundacji. Uroczystość wręczenia Nagrody – wstęp wyłącznie za zaproszeniami – odbędzie się w sobotę 4 września we wrocławskim Ratuszu. Dzień wcześniej, w piątek 3 września odbędzie się pośmiertne uhonorowanie ks. prof. Antoniego Kiełbasy nagrodą specjalną ufundowaną przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Po laudacji Marszałka Marka Łapińskiego nastąpi uroczyste otwarcie wystawy W hołdzie i dla chwały świętej Jadwigi – patronki Śląska. Pamięci ks. prof. Antoniego Kiełbasy 1938-2010.
Sylwetki nagrodzonych:
Arno Herzig – niemiecki historyk. Urodził się 19 czerwca 1937 roku w Wambierzycach na Dolnym Śląsku. Specjalizuje się w dziejach okresu nowożytnego. Studiował historię, geografię oraz filologię germańska w Wurzburgu. W 1965 uzyskał tytuł doktorat, a osiem lat później habilitację. Na swoim koncie ma wiele publikacji dotyczących historii niemieckich Żydów oraz Śląska. Z publikacji, które ukazały się drukiem wspólnie z wrocławską historyczką Małgorzatą Ruchniewicz przygotował „Dzieje Ziemi Kłodzkiej” (Wrocław 2006) oraz „W kraju Pana Boga. Źródła i materiały do dziejów Ziemi Kłodzkiej” (Wrocław 2003).
Ewa Michnik – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1980-1995 dyrektor tamtejsze opery. Od 1995 r. kieruje Operą Wrocławską. W latach 1997-2001 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego „Wratislavia Cantans”. W 2000 r. otrzymała z rąk Prezydenta RP tytuł profesora sztuki. Uhonorowana odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2005). Jest laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury w dziedzinie muzyki (czerwiec 2007). W sierpniu 2007 r. otrzymała nadany przez Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Horsta Koehlera Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Ewa Michnik, w kwietniu 2008 r. otrzymała Złotego Fryderyka – honorową nagrodę przemysłu fonograficznego za całokształt twórczości.
Nagroda specjalna:
Bente Kahan – norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, związana od kilku lat ze stolicą Dolnego Śląska. Przez znawców uznawana za jedną z czołowych artystek, wykonujących pieśni żydowskie. Ukończyła studia aktorskie w Tel Awiwie i Nowym Jorku. W 1990 roku założyła w Oslo Teater Dybuk Oslo, którego celem jest promocja kultury i muzyki europejskich Żydów poprzez teatr i muzykę. Od kilku lat mieszka we Wrocławiu, gdzie w 2006 r. zarejstrowała Fundację Bente Kahan. Jej głównym zadaniem jest promocja kultury i dziedzictwa społeczności żydowskiej. Największym osiągnięciem jest z całą pewnością odnowienie zabytkowej Synagogi pod Białym Bocianem.
Nagrodę specjalną Marszałka Województwa odbierą pośmiertnie 3 wrześna przedstawiciele rodziny ks. Antoniego Kiełbasy. Był on pracownikiem dydaktyczno-naukowym na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie. Pracował w Międzynarodowej Komisji Historycznej w Rzymie i należał do wielu towarzystw naukowych. Zajmował się kultem Św. Jadwigi Śląskiej, o której napisał wiele prac oraz zorganizował międzynarodowe konferencje naukowe z okazji 750-lecia śmierci św. Jadwigi i 800-lecia założenia klasztoru cysterek w Trzebnicy. Nawiązał współpracę z różnymi ośrodkami zagranicznymi. Dzięki stałym kontaktom z przybywającymi do Trzebnicy z zagranicy pielgrzymami i turystami, budował mosty pojednania. Był projektantem Dużej Ścieżki św. Jadwigi w Trzebnicy.