Wystawa Warszawski szyk, którą zostanie otwarta w Łodzi, jest częścią cyklu zatytułowanego Między rozwagą a romantycznością. Kobieta w początkach nowoczesności, w ramach którego do 31 sierpnia zostaną zaprezentowane w Pałacu Herbsta trzy wystawy, ukazujące różne aspekty przemian społecznej pozycji i roli kobiet w świetle przeobrażeń społeczno-kulturowych i zmian norm obyczajowych w XIX i początku XX stulecia. Tematyka wystaw dotyczyć będzie różnych obszarów aktywności kobiet, tworzeniu się nowych wzorców moralnych i obyczajowych a także emancypacji kobiet. Projekt uzupełnią spotkania panelowe, działania edukacyjne oraz festiwal filmowy, na którym zostaną zaprezentowane m. in. filmy będące ekranizacjami powieści z tego epoki.
Zmiany zachodzące w modzie, a będące odzwierciedleniem przemian obyczajowych stały się punktem wyjścia dla pierwszej wystawy Warszawski szyk prezentowanej w ramach cyklu. Zilustruje ona trendy panujące w tej dziedzinie około roku 1900 i na początku XX stulecia.
W dziewiętnastym wieku domeną kobiety był dom, w którym spędzała większość czasu. Przebywając w zaciszu domowym mogła ubierać się w długie, powłóczyste suknie. Fasony i tkaniny nie wychodziły z mody latami. Nawet zamożne damy przerabiały lub nicowały swe suknie, które służyły zarówno im jak i ich córkom. Jednak w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku moda uległa diametralnym zmianom. Nie bez znaczenia dla tych tendencji było przewartościowanie tradycyjnego rozumienia roli kobiety oraz większa swoboda obyczajowa. Do pojawienia się nowego ideału kobiecej urody przyczynił się także film i jego gwiazdy. Nowe trendy, dyktowane całej Europie głównie przez kreatorów paryskich, pojawiały się niemal w każdym sezonie. Modne stały się suknie z obniżonym stanem, odsłaniające plecy, ręce i nogi; spódnica uległa skróceniu i sięgała tylko nieco poniżej kolan (ok. 1925). Typowym nakryciem głowy w latach 20. XX wieku był kapelusz – kask. Naturalnie najszybciej wszelkie nowinki przechwytywała stolica. Eleganckie bluzki i suknie kupowane w magazynach na Nowym Świecie i Marszałkowskiej, wytworne stroje z renomowanego Domu Mody Bogusława Herse, modne drobiazgi, a wśród nich torebki, wachlarze, buty, rękawiczki zostaną zaprezentowane na wystawie w Pałacu Herbsta.
współpraca: Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy
kuratorka: Elżbieta Piwocka
koncepcja projektu: Dorota Berbelska, Magdalena Michalska-Szałacka
Muzeum Sztuki w Łodzi