4 września 2010 roku w Warszawie odbędzie się Etnobazar – czwarta odsłona cyklicznej imprezy plenerowej Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej. Podczas Etnobazaru odbywającego się na odcinku od siedziby CEPELII przy ul. Chmielnej 8 aż do Nowego Światu swoje prace – zarówno tradycyjne jak i takie, które w kreatywny sposób interpretują ludowe tradycje – zaprezentuje ponad 20 artystów. Stoiska ludowych rzeźbiarzy, ceramików zainspirowanych ludowym garncarstwem i młodych designerów zafascynowanych etnodesignem można odwiedzać w godzinach 11.00 – 19.00.
Wśród wystawców znajdzie się siedmiu rzeźbiarzy – między innymi Antoni Kamiński, Andrzej Graczyk oraz Andrzej i Magdalena Wojtczak. Każdy rzeźbiarz ma swój styl i zainteresowania, ale wszyscy tworzą piękne ptaki i anioły. Ceramikę i szkło dekoracyjne zaprezentuje 7 artystów – wśród nich Zofia Kosiorek, Klaudia Gawin, Jacek Tratkiewicz oraz Iga i Bogdan Kozoń. Odwiedzający będą mogli kupić również biżuterię i galanterię filcową tworzoną przez Martę Libiszowską-Jóźwiak, obrazy Anny Tengli-Truchel, biżuterię miedzianą Julii Kozery, kartki – wycinanki i obrazki duetu Toprojekt – Agnieszki Brzezińskiej i Karoliny Majewskiej, folkowe poduszki Katarzyny Gaul-Zych, przedmioty zdobione techniką decoupage wykonane przez Alicję Grzechowiak, tkaniny żakardowe z Manufaktury Królewskiej oraz ludowadła (sznurowadła w ludowe wzory) kolczyki i moherowe torby grupy projektantów Nobo design. Wśród wystawców są laureaci i uczestnicy konkursu na Pamiątkę z Polski, organizowanego w 2009 roku przez CEPELIĘ z okazji 60 rocznicy jej istnienia.
W trzeci weekend września (18-19.09.2010) odbędzie się jarmark poświęcony Ceramice regionalnej i artystycznej CEPELII. Dotychczas odbyły się już trzy Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej poświęcone sztuce ludowej i folklorowi Kurpii Białych i Zielonych, Ziemi łowickiej oraz Małopolski.
Organizatorami Spotkań z CEPELIĄ na ul. Chmielnej są Fundacja CEPELIA Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.
CEPELIA jest instytucją, która od 60 lat skupia się na zachowaniu, rozwoju i propagowaniu sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Działalność CEPELII, założonej w 1949 roku, jest wielowymiarowa. Corocznie realizuje działania edukacyjne, organizuje przeglądy, targi i wystawy związane ze sztuką ludową, w tym Targi Sztuki Ludowej w Krakowie oraz Cepeliadę w Sopocie. Organizuje lokalne i ogólnopolskie konkursy, wspiera artystów i twórców ludowych. Posiada sieć sklepów z tradycyjnymi wyrobami. To dzięki wieloletnim działaniom Cepelii współcześni artyści i projektanci mogą inspirować się wciąż żywym tradycyjnym rękodziełem i sztuką. W 2009 roku CEPELIA zorganizowała konkurs na Pamiątkę z Polski. Wybrane propozycje trafią do produkcji.