22 lutego zostanie otwarta we Wrocławiu wystawa zatytułowana Odczarowywanie – proces ciągły. Realizacja zielonogórskiego projektu Odczarowanie (IX-X 2007, BWA w Zielonej Górze) stała się inspiracją do kontynuowania refleksji nad wymiarami funkcjonowania samej pamięci o historii i procesów, jakim podlega we współczesności. Pytania o przeszłość nabierają szczególnego znaczenia, zadane w kontekście konkretnego miejsca, przestrzeni, w której pamięć i jej świadectwa są przechowywane.
Takim charakterystycznym obszarem są tereny tak zwanych Ziem Odzyskanych – to Zielona Góra, ale może jeszcze wyraźniej Wrocław, którego historia niemal naturalnie kojarzy się z wielością nakładających się na siebie obrazów minionego czasu. Z jednej strony zapisany jest w nich nadmiar „pamięci oficjalnej”, służącej podkreślaniu tożsamości odzyskanej, czy raczej sankcjonowanej na nowo w zmienionych warunkach powojennej rzeczywistości, z drugiej strony – widoczny jest jej niedobór: obszary pamięci należące do dawnego miasta Breslau zostały wyparte lub zastąpione nowymi konstrukcjami.
Wykorzystując różne media (instalacje, rzeźba, wideo), artyści podejmują refleksję nad mechanizmami rządzącymi wizją przeszłości, próbę pokazania, jak pamięć, czy raczej post-pamięć może funkcjonować we współczesnej świadomości. W jaki sposób historia bywa wypierana, manipulowana i kreowana. Wystawa „Odczarowywanie – proces ciągły” nie nawiązuje do jednej opowieści, ale do wielości wymiarów mówienia o minionym czasie. Odwołując się do przeszłości, pyta o miejsce pamięci przeszłości we współczesnym świecie i stając się tym samym komentarzem teraźniejszości.
Udział biorą: Paweł Althamer, Tomasz Bajer, Anna Baumgart, Bogna Burska, Grupa Sędzia Główny (Aleksandra Kubiak, Karolina Wiktor), Rafał Jakubowicz, Jerzy Kosałka, Robert Kuśmirowski, Anna Leśniak, Joanna Rajkowska, Aleksandra Polisiewicz, Krzysztof Wałaszek
Kuratorki: Małgorzata Devosges – Cuber, Joanna Stembalska
wernisaż: 22. lutego o godz. 18:00
Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32