22 września 2010 r. o godz. 9.00 w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu odbędzie się pokaz dwóch filmów związanych z życiem i twórczością Chopina. Będzie to dalsza część autorskiego projektu MCK Sokół w Roku Jubileuszowym 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pt. Chopin łączy pokolenia.
Zapoczątkowany w kwietniu projekt, którego wydarzenia będą miały miejsce do grudnia 2010 r., zakłada prezentację twórczości Fryderyka Chopina, przybliżenie biografii kompozytora oraz ukazanie różnorodności inspiracji czerpanych do dziś z jego muzyki. Łącząc wielorakie działania artystyczne, edukacyjne oraz integracyjne, zawiera szereg powiązanych ze sobą wydarzeń artystycznych – koncert, wystawy, warsztaty plastyczne, seanse filmowe, happeningi uliczne.
Młodość Chopina
Polska 1951
czas trwania: 121 min
reż.: Aleksander Ford
obsada: Czesław Wołłejko, Aleksandra Śląska, Jan Kurnakowicz, Tadeusz Białoszczyński, Gustaw Buszyński, Seweryn Butrym
Obraz przedstawia pięć lat (1825-1830) z życia Fryderyka Chopina na tle burzliwych wydarzeń społecznych i historycznych. Z biografii kompozytora autor filmu wybrał te zdarzenia, które odegrały najistotniejszą rolę w kształtowaniu się sylwetki twórczej artysty – kontakty z rewolucyjną młodzieżą warszawską, z grupą artystów – romantyków, poznanie nędzy polskiej wsi, ludowych pieśni chłopskich, pożegnanie z bardzo bliskim mu rodzinnym krajobrazem, którego wspomnienie będzie później powracać w jego muzyce, a wreszcie przeżycia związane z wieściami o wybuchu powstania listopadowego, a później o jego klęsce.
W tym ujęciu wielki kompozytor staje się człowiekiem ludzkim i bliskim, związanym z konkretnym okresem historycznym. Doskonały odbiór filmu jest w dużej mierze zasługą odtwórcy postaci Chopina – Czesława Wołłejki. Młody Fryderyk w wykonaniu Wołłejki jest jednocześnie żywym, wrażliwym człowiekiem i wielkim natchnionym kompozytorem. Wykonanie utworów muzycznych towarzyszących akcji reżyser powierzył wybitnym polskim artystkom – pianistce Halinie Czerny-Stefańskiej, skrzypaczce Wandzie Wiłkomirskiej i śpiewaczce Stefanii Wojtowicz, tworzącym niezapomniane, autentyczne kreacje muzyki chopinowskiej. Film powstał na podstawie nowel o Chopinie autorstwa Jerzego Broszkiewicza, Gustawa Bachnera, Stanisława Hadyny i Jana Korngolda.
Szop, Szop, Szop, Szopę…
Polska, 1999
czas trwania: 13 min.
reż.: Mariusz Wilczyński
wykonanie muzyki: Tomasz Stańko, Justyna Steczkowska, Michał Urbaniak, Piotr Mikołajczak
Autorski film animowany, zrealizowany z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Jego ścieżkę dźwiękową stanowi muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji Justyny Steczkowskiej, Tomasza Stańki i Michała Urbaniaka. Autor filmu odrzuca napęczniały przez lata, egzaltowany, pełen patosu, obligatoryjny wręcz zachwyt, paraliżujący możliwość świeżego usłyszenia muzyki Chopina.
Chopin łączy pokolenia
Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu
ul. Długosza 3, Nowy Sącz