4 października 2010 roku w Muzeum Żydowskim w Sztokholmie odbędzie się wernisaż wystawy Franz Kafka i Bruno Schulz – mistrzowie pogranicza. Wystawa przedstawia życie i twórczość dwóch spośród największych pisarzy XX wieku. Jest okazją do wejścia w zaginiony świat, który w poważnym stopniu zdecydował o kształcie dzisiejszej Europy.
Obszary wieloetniczne są charakterystyczne dla Europy, czego przykładem może być leżąca na granicy Polski, Rosji, Węgier i Ukrainy – Galicja. Ziemie te były przez lata zamieszkiwane przez różne narodowości, między innymi przez Ukraińców, Polaków, Rosjan, Żydów, Niemców, Rusinów i Ormian. Punktem wyjścia dla prezentowanej w Muzeum Żydowskim wystawy jest właśnie Galicja, dziś leżąca na terenie Polski i Ukrainy. Na jej charakter silny wpływ miała mieszkająca tu licznie społeczność żydowska. Był to świat żydowskich bibliotek, klubów, szkół, kawiarni i synagog, które całkowicie pochłonęła Zagłada.
Na wystawie w Sztokholmie zostaną między innymi pokazane prace Brunona Schulza ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (między innymi jedyny zachowany obraz olejny Schulza Spotkanie, scena na ulicy miasteczka z postaciami dwóch kobiet i młodego rabina), Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz z prywatnej kolekcji jedynego żyjącego krewnego pisarza i artysty, pana Marka Podstolskiego oraz oryginalne listy Franza Kafki.
Wystawa w Muzeum Żydowskim jest efektem współpracy szeregu instytucji, a jego kluczowymi partnerami są Instytut Polski w Sztokholmie, inicjator i pomysłodawca wystawy poświęconej Schulzowi, oraz Centrum Czeskie w Sztokholmie
Wystawie towarzyszyć będzie festiwal filmowy Kinoteka Stockholm, w ramach którego zorganizowany zostanie przegląd filmów animowanych Bruno Schulz, Franz Kafka – karaluchy i krokodyle oraz pokazy filmów Franz Kafka w reżyserii Piotra Dumały i Traktat o manekinach w reżyserii Wojciecha Brzozowskiego.
4 października 2010 roku – 13 marca 2011 roku
Muzeum Żydowskie (Judiska Museet) w Sztokholmie
Hälsingeg. 2, Sztokholm, Szwecja
Instytut Polski w Sztokholmie
Mosebacke Torg 4, Sztokholm, Szwecja