15 października 2010 roku Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zainauguruje działalność Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, na którego program złożą się cykle wykładów i warsztatów: kurs Performatyka i inne tańce, semestr autorski (pierwszym zaproszonym jest Krzysztof Rutkowski) oraz wykłady mistrzowskie. W ramach Uniwersytetu działać będzie również Kolegium Teatralne.
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich. Swą nazwą inicjatywa ta nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań ma być platformą swobodnej wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli różnych szkół, sposobów myślenia i metodologii, podejmujących zagadnienia nieobecne lub obecne niedostatecznie w istniejących programach nauczania, a zarazem reprezentujących innowacyjne podejście do podejmowanych problemów.
W założeniu Otwarty Uniwersytet Poszukiwań składać się będzie z trzech funkcjonujących równolegle programów. Także sposób uczestnictwa w poszczególnych kursach i wydarzeniach może być różnorodny, zależnie od potrzeb i możliwości zainteresowanych osób.
Programy Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań:
1. Kursy wiodące
Całoroczne kursy wykładów i warsztatów skupionych wokół jednego tematu głównego. W roku akademickim 2010/2011 proponowany jest kurs Performatyka i inne tańce, na który złoży się cykl wykładów i warsztatów prezentujący różne odmiany polskich badań nad performansami, widowiskami kulturowymi, dramatami i przedstawieniami, będący również okazją do dyskusji nad stosunkiem polskiej tradycji badawczej, kulturalnej i artystycznej do międzynarodowego ruchu performatycznego w jego rozlicznych wariantach. Na każde ze spotkań składa się otwarty wykład publiczny oraz warsztat lub seminarium przeznaczone dla węższej grupy zainteresowanych i zgłoszonych wcześniej osób.
2. Semestry autorskie
Trwające cały semestr cykle wykładów i seminariów prowadzonych przez wybitnych naukowców i intelektualistów, poświęcone zaproponowanym przez nich tematom szczegółowym, związanym oczywiście z zagadnieniami podejmowanymi w ramach Uniwersytetu jako całości. Pierwszym zaproszonym prowadzącym będzie Krzysztof Rutkowski, pisarz, eseista, historyk literatury i kultury, edytor, tłumacz, dziennikarz. Profesor nadzwyczajny w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego i autor m.in. słynnej trylogii: Paryskie pasaże, Raptularz końca wieku, Śmierć w wodzie.
3. Wykłady mistrzowskie
Okazjonalne, ale w miarę możliwości regularne wykłady wybitnych postaci humanistyki polskiej i światowej zapraszanych do Wrocławia, także we współpracy z innymi ośrodkami i instytucjami. Ich program i tematyka każdorazowo dostosowywane będą do propozycji zaproszonych wykładowców. Cykl tych wykładów zapoczątkują w październiku 2010 spotkania z profesorami Freddie Rokemem z Izraela (6 października) oraz Phillipem Zarrillim z USA (23 października).
Kolegium Teatralne
W ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań rozpocznie swoją działalność Kolegium Teatralne – wielopłaszczyznowy i wielopostaciowy program z zakresu edukacji teatralnej, adresowany do uczniów szkół średnich i gimnazjalnych, a także służący wspomaganiu nauczycieli realizujących lub chcących propagować różnorodne elementy wiedzy o teatrze i przedstawieniach, w ramach programów szkolnych, programów autorskich i zajęć pozalekcyjnych.