W dniach od 21 do 23 października 2010 roku w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się 4. edycja Festiwalu Improwizacji Tańca SIC! oraz 5. edycja Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum.
Kultowe postaci sceny improwizacji tańca – Julyen Hamilton, Daniel Lepkoff, Benno Voorham, Andrew de Lotbiniere Harwood, Makiko Ito oraz Rafał Dziemidok i grupa Pracownia fizyczna spotkają się z instrumentalistami od lat uprawiającymi swobodną improwizację, wirtuozami zajmującymi się twórczością eksperymentalną, muzyką komputerową, elektroniczną, musique concrete, współczesnym jazzem. Gośćmi festiwalów będą muzycy Chris Cutler, Jerome Noetinger, Axel Dörner, Zdzisław Piernik, Szabolcs Esztenyi, a także Marek Chołoniewski, Rafał Mazur, Mikołaj Trzaska.
Każde wspólne działanie powstawać będzie na oczach widzów – widzowie usłyszą, jak rodzi się muzyka w zderzeniu z ruchem i gestem tancerzy. Zobaczą, jak różne mogą być twórcze spotkania, z których powstawać będzie wielowymiarowa przestrzeń złożona z dźwięków i gestów, koncepcji i emocji.
Ilona Trybuła, dyrektor artystyczny festiwalu SIC!:
Zdanie Samuela Becketa – Dance first, think later. It’s the natural order – wnika w istotę poszukiwań najgłębszych motywów tańca i procesu twórczego, wskazuje na duchowy aspekt twórczości i sztuki. Improwizacja przez swoją nieprzewidywalność i zawierzenie niewiadomemu, jest zarówno wyzwaniem, jak i wyzwoleniem dla współczesnej sztuki tańca, pokazuje niewyczerpane możliwości i kształtuje twórcę – człowieka otwartego na zmianę, słuchającego i uważnego. Pozwala na ciągłe przekraczanie granic i schematów. Wymaga innego podejścia do tańca, do pracy ze sobą i pracy w grupie. Szczególna obecność, uważność i zdolność do reakcji to wyjątkowe cechy improwizacji, a jej metody są zawsze wyjściem poza komponowanie ruchu, poza proces, nad którym panujemy. Improwizacja jest zawsze wejściem w nieznane.
Krzysztof Knittel, kierownik artystyczny festiwalu Ad Libitum:
Muzyka improwizowana to kreacja bez możliwości poprawiania, powtarzania, zmiany na lepszą wersję etc. W improwizacji jest tylko TERAZ. Jednocześnie to, co gramy, jest wynikiem wielu lat przygotowań, ćwiczeń, dźwiękowych eksperymentów. Wszystko po to, aby TERAZ nie powodowało usztywnienia ze strachu, że nie dam rady, że nie będę miał żadnego pomysłu, że to, co zagram, będzie banalne, bez większej wartości poznawczej i estetycznej. W improwizacji nie ma czasu na analizę i przemyślane działania, myślenie jest za wolne, świadomość nie nadąża za muzyką.
Program:
21 października, Sala Laboratorium CSW, godz. 19.00
- Szabolcs Esztenyi, fortepian + Benno Voorham, taniec
- Axel Dorner, trąbka solo + Julyen Hamilton, taniec
- Aixonoespanic: Victor Nubla, klarnet, Quicu Samso, perkusja, Albert Guitart, gitara b., Marek Chołoniewski, komputer /systemy interaktywne + Pracownia fizyczna, taniec
22 października, Sala Laboratorium CSW, godz. 19.00
- Victor Nubla, klarnet, Anna Zielińska, skrzypce, Mikołaj Trzaska, saksofon + Rafał Dziemidok, taniec
- Chris Cutler, perkusja solo / elektronika + Andrew de Lotbiniere Harwood, taniec
- Axel Dörner, trąbka, Zdzisław Piernik, tuba + Daniel Lepkoff, taniec
- Chris Cutler, perkusja, Jerome Noetinger, elektronika, Marek Chołoniewski, komputer + Julyen Hamilton, Makiko Ito, taniec
23 paździenika, Sala Laboratorium CSW, godz. 19.00
- Anna Zielińska, skrzypce, Zdzisław Piernik, tuba, Rafał Mazur, akustyczna gitara b. + Daniel Lepkoff, taniec
- Jerome Noetinger, elektronika solo + Makiko Ito, taniec
- Mikołaj Trzaska, saksofon, Rafał Mazur, akustyczna gitara b. + Andrew de Lotbiniere Harwood, Benno Voorham, taniec
- Bogusław Kierc, aktor, Szabolcs Esztenyi, fortepian + Dawid Lorenc, taniec
21 – 23 października 2010 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa