W dniach od 3 do 14 listopada 2010 roku w Warszawie odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też człowiek.
Tematyka Festiwalu Lalka też Człowiek z definicji dotyczy głównie teatru lalek, ale miłośnikom sztuki offowej oferuje dużo więcej poza samymi spektaklami. Równolegle z animacjami i spektaklami odbędą się warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wystawy. Codziennie po spektaklach będą odbywać dyskusje na ich temat prowadzone przez reżysera, autora scenariuszy, inscenizatora Wojciecha Olejnika.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też człowiek w tym roku odbędzie się po raz piąty. Rozpocznie się 3 listopada animacjami filmowymi, które będą wyświetlane do końca Festiwalu, czyli do 14 listopada w SCEK przy ul. Jezuickiej, Teatrze Druga Strefa, DK Kadr, Zachęcie, DK Praga i DK Świt. Spektakle teatralne odbędą się w dniach od 6 do 14 listopada w Teatrze Stara ProchOFFnia, Teatrze Staromiejskim SCEK przy ul. Jezuickiej i Teatrze Druga Strefa przy ul. Magazynowej 14A.
Podczas Festiwalu planowane są imprezy towarzyszące, miedzy innymi: wystawy fotografii i plakatów, warsztaty. Festiwal skupia różnych artystów, zaś każdy teatr biorący w nim udział realizuje własne odrębne projekty, dzięki czemu przedstawienia są niekonwencjonalne i co roku przyciągają na widownię wielu widzów. Festiwal ukazuje, że teatr lalek nie jest adresowany wyłącznie do dzieci. Twórcy pragną pokazać, że istnieją różne przestrzenie twórcze, które warto poznawać. Za ich pomocą chcą wzruszać, bawić i otwierać widza na inny rodzaj sztuki. W spektaklach dotychczas brali udział artyści teatrów z Polski, Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.
Wydarzeniem poprzedzającym Festiwal był konkurs na plakat promujący wydarzenie, który tradycyjnie towarzyszy każdej edycji. Do siedziby organizatora wpłynęły prace konkursowe z Polski, Białorusi i Portugalii. Wygrała polska propozycja. Wszystkie plakaty – ze zwycięskim na czele – zostaną wyeksponowane w Galerii Stara Prochownia wraz z plakatami z poprzednich edycji Festiwalu. Wystawa jest otwarta dla publiczności i będzie stanowić dodatek do festiwalowych spektakli.
3 – 14 listopada 2010 roku
Unia Teatr Niemożliwy w Warszawie,
ul. Boleść 2, Warszawa