W dniach od 16 do 22 października 2010 roku w krakowskim Kinie pod Baranami potrwa przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego Made by Skolimowski. 22 października do polskich kin trafi najnowszy film reżysera. Polska premiera Essential Killing jest wyśmienitą okazją, aby przypomnieć niektóre z wcześniejszych obrazów reżysera.
Jerzy Skolimowski, reżyser, scenarzysta, aktor i bokser, sam grywał w swoich pierwszych filmach (poza Barierą, gdzie – przez naciski władz – główna rola powierzona została Janowi Nowickiemu). Jego dorobek reżyserski to ponad 20 filmów. W tym: Start (The Departure) – zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie; Krzyk (The shout) – Nagroda Specjalna Jury w Cannes, Fucha (Moonlighting) – Nagroda za Najlepszy Scenariusz w Cannes, i Latarniowiec (The Lightship), który otrzymał nagrodę dla Najlepszego Reżysera na MFF w Wenecji. W 2010 Skolimowski zostanie uhonorowany nagrodą za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną na 18. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy.
Przegląd Made by Skolimowski, który rozpocznie się 16 października, składa się z dwóch części – filmów z pierwszej dekady twórczej działalności Skolimowskiego (Rysopis, Walkower, Bariera, czy powstałe w 1967 roku, lecz zatrzymane przez cenzurę Ręce do góry) oraz dwóch najnowszych produkcji (Cztery noce z Anną, Essential Killing).
Wraz z filmami reżysera, wskrzeszone zostaną kreacje wspaniałych polskich aktorów: Jana Nowickiego, zmarłej niedawno Elżbiety Czyżewskiej (byłej żony reżysera) czy Joanny Szczerbiec, a przede wszystkim dajemy niezbity dowód na istnienie w Polsce swoistej odmiany francuskiej Nowej Fali.
PROGRAM:
16 października, godz. 19.00
RYSOPIS | RYSOPIS
reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1965, 71’
Wybrane nagrody:
Arnhem (FF)-Grand Prix za reżyserię
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
Warszawa (FF PWSTiF)-nagroda za reżyserię
Warszawa (FF PWSTiF)-nagroda za zdjęcia
Debiut fabularny Jerzego Skolimowskiego, a zarazem pierwsza część dyptyku o losach Andrzeja Leszczyca – młodego, wrażliwego człowieka, zagubionego we współczesnym świecie, rozpaczliwie szukającego wyjścia z beznadziejnej i bezcelowej codzienności. Film rozpoczyna się w momencie, gdy Andrzej budzi się wczesnym rankiem, zostawia śpiącą dziewczynę i stawia się przed komisją poborową. Ku zdumieniu jej członków domaga się niezwłocznego powołania do służby zasadniczej.
Film Skolimowskiego jest montażem krótkometrażowych etiud szkolnych, realizowanych przez reżysera w ciągu czteroletnich studiów. Przez krytykę uważany jest za utwór, otwierający nowe perspektywy estetyczne przed rodzimą kinematografią oraz za oryginalny manifest światopoglądowy pokolenia Polaków, które wchodziło w dorosłe życie w połowie lat sześćdziesiątych. Złożony z zaledwie 29 ujęć Rysopis daje znakomity portret młodego człowieka, który czuje się niezdolny do przeżywania silniejszych uczuć. Pragnie czegoś bardzo mocno, lecz nie wie czego. Zawieszony między różnymi możliwościami, niekonsekwentny w postępowaniu, wewnętrznie rozedrgany rozpaczliwie próbuje odnaleźć własne miejsce w życiu.
17 października, godz. 19.00
WALKOWER | WALKOWER
reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1965, 70’
Wybrane nagrody:
Nagroda im. Andrzeja Munka (przyznawana przez PWSFTviT)
Nagroda Cahiers du Cinema
Kontynuacja Rysopisu. Trzydziestoletni Andrzej Leszczyc wysiada z pociągu. Przed chwilą pod kołami zginęła dziewczyna. Ta sama, z którą spędził ostatnie chwile przed pójściem do wojska. Leszczyc jednak jej nie rozpoznaje lub też może nie chce rozpoznać. Znajomą twarz dostrzega za to wśród wysiadających. Chwila wahania i już wie. To Teresa – koleżanka ze studiów, przez którą został relegowany. Dziewczyna natomiast uczelnię skończyła i dziś jest cenionym pracownikiem naukowym. Andrzej przeciwnie. Niegdyś był bikiniarzem, obecnie – mimo dwu lat wojska – wciąż nie może znaleźć swego miejsca w życiu. Jedyne co umie to boksowanie.
18 października, godz. 19.00
BARIERA | BARIERA
reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1966, 77’
Wybrane nagrody:
Bergamo (FF Autorskich)-Grand Prix
Valladolid (MFF)-nagroda specjalna jury
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego UWAGA! Bariera nie uzyskała akceptacji Prezydium ZG SDP wobec czego wręczenie Syrenek w 1967 r. (za 1966) nie odbyło się
Dramat psychologiczny, którego bohater – młody, współczesny człowiek – usiłuje pokonać dzielące go od świata bariery: wieku, pieniądza, starych kultów, konwencji i hierarchii. Bohater rzuca studia, dom akademicki. Kiedy brałem stypendium, sprzedawałem się państwu? Teraz mogę się sprzedać komu chcę! Jego marzeniem jest małżeństwo z bogatą kobietą, willa na przedmieściu i jaguar w garażu. Proces mieszczanienia jest, jego zdaniem, nieunikniony, własną degrengoladę trzeba więc przyspieszyć. Spotyka jednak dziewczynę, która ma odmienne ideały. To każe mu zrewidować swój stosunek do życia i siebie.
19 października, godz. 19.00
RĘCE DO GÓRY | RĘCE DO GÓRY
reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1985, 76’
Wybrane nagrody:
Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-nagroda dziennikarzy
Barcelona (MFF)-Wyróżnienie Specjalne
Po dziesięciu latach spotykają się na zjeździe absolwenci Akademii Medycznej. Brak tylko jednego z nich. Przysłał depeszę. W czasie bankietu zostaje ona odczytana. Nadawca jest lekarzem na wsi, prowokuje kolegów do złożenia mu wizyty. Kilkoro z nich decyduje się na wyjazd, ale po to, by mu – jak mówią – skuć mordę. Ponieważ już żaden pociąg osobowy w tamtym kierunku nie odchodzi, wsiadają do towarowego.
20 października, godz. 19.00
CZTERY NOCE Z ANNĄ | CZTERY NOCE Z ANNĄ
reż. Jerzy Skolimowski, Polska / Francja 2008, 90’
Wybrane nagrody:
Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie Honorowe
Tokio (MFF)-Nagroda Specjalna Jury
Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: Najlepsza reżyseria
Nowy Jork (The New York Polish Film Festival) – Nagroda “Ponad Granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego
Historia Leona, pracownika spalarni odpadów medycznych w prowincjonalnym miasteczku, który zakochuje się w pielęgniarce i obsesyjnie próbuje do niej zbliżyć. Odurza ją środkami nasennymi i nocami zakrada się przez okno do jej pokoju. Spędza długie godziny obok śpiącej kobiety wykonując szereg z pozoru absurdalnych czynności, z każdą wizytą pozwalając sobie na coraz większą śmiałość. Wreszcie zostaje złapany przez policyjny patrol.
ESSENTIAL KILLING | ESSENTIAL KILLING
reż. Jerzy Skolimowski, Polska/Norwegia/Węgry/Irlandia 2010, 83’
Wybrane nagrody:
Wenecja (MFF)-Nagroda Specjalna Jury
Wenecja (MFF)-Nagroda za najlepszą rolę męską dla Vincenta Gallo
Nie wiemy, czy jest bojownikiem Al-Kaidy, czy niewinnym człowiekiem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Mohamed (Vincent Gallo), złapany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, zostaje wywieziony do tajnej bazy w Europie Środkowej. Udaje mu się uciec z transportu. Teraz by przeżyć nie cofnie się przed najokrutniejszą zbrodnią. Mocny, przejmujący, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny – nowy film Jerzego Skolimowskiego, okrzyknięty największym zagranicznym sukcesem polskiego kina od czasów Kieślowskiego. Zdobywca trzech nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Głośny thriller, w którym główne role zagrali Vincent Gallo i Emmanuelle Seigner.
KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków