23 października 2010 roku o godzinie 16.00 w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się wykład Filmodrom – witajcie w świecie fantazji.
W ramach programu filmowego w Muzeum Narodowym w Krakowie zostaną zorganizowane cztery cykle wykładów, podczas których prelegenci zwrócą uwagę na nierozerwalny związek filmu z innymi formami kultury wizualnej oraz rozwiną problemy, pojawiające się na Galerii Sztuki Polskiej XX, takie jak: relacja pomiędzy filmem animowanym i innymi dziedzinami twórczości, feminizm w sztuce, reprezentacja Holocaustu w kulturze, surrealistyczne wątki w filmach artystów współczesnych na tle kultury światowej.
23 października odbędzie się wykład Filmodrom – witajcie w świecie fantazji. Współczesna kultura jest terenem swobodnego dryfowania tysięcy obrazów, które każdego dnia tworzą nowe relacje, układy, związki i konstelacje. Filmy współczesnych artystów podążają za tym przepływem i bawiąc się nim, dekonstruują, rekonstruują i poddają go wnikliwej analizie i krytyce. Jednocześnie same tą falę współtworzą, będąc dla autorów i widzów sposobem uczestnictwa w doświadczeniu rzeczywistości i absurdu świata.
Podczas cyklu wykładów zatytułowanych Filmodrom zostaną zaprezentowane filmy reżyserów i artystów współczesnych, dla których granica między snem, fantazją, marzeniem i ową rzeczywistością jest często bardzo płynna, a dzięki swej artystycznej wrażliwości przenikają do zbiorowej podświadomości, aby przenieść nas w obszary nadświadomego. Prezentowane podczas pokazów filmy zostaną umieszczone w szerszej tradycji kina artystycznego ze szczególnym nawiązaniem do tradycji surrealistycznej sięgającej nie tylko do twórczości Luisa Buñuela, lecz nawet nieco głębiej, być może nawet do samych jego początków.
Spotkanie poprowadzi Kamila Wielebska – krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Zajmuje się sztuką współczesną widzianą w szerokim kontekście kulturowym, interesuje ją szczególnie redefiniowanie pojęć, przewartościowywanie idei i poszukiwanie źródeł nowoczesności, a także wszystko to, co wymyka się spod kontroli. Jest redaktorką strony Intertekst wydawanej przez CSW Łaźnia w Gdańsku. Obecnie (wraz z Kubą Mikurdą) pracuje nad redakcją książki Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim, która ukaże się w lipcu tego roku. Publikowała m.in. w Odrze, Czasie kultury, Ha!arcie, Panoptikum, Obiegu, a także w katalogach wystaw.
23 października 2010 roku
Muzeum Narodowe w Krakowi
al. 3 Maja 1, Kraków