W dniach od 19 do 23 października 2010 roku w ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie odbywać się będą spotkania z artystami i prezentacje przyszłych projektów. Spotkania z reżyserami, twórcami festiwali i aktorami odbywać się będą w festiwalowym klubie Czarna Owca.
W tym roku gośćmi festiwalu będą:
- Theodora Cristiana Popescu – wielokrotnie nagradzanego reżysera ponad trzydziestu pięciu produkcji zrealizowanych w Rumunii, USA i Kanadzie
- Nikołaja Koladę – pisarza, aktora, dramaturga, scenarzysty i reżysera teatralnego
- Michaiła Ugarowa – reżysera, dramaturga, dyrektora artystycznego Teatru.doc w Moskwie, dyrektora artystycznego Centrum Dramaturgii i Reżyserii im. Kazancewwa i Roszczyna w Moskwie
- Tadeusza Słobodzianka – dramatopisarza, reżysera, krytyka teatralnego, autora dramatu Nasza Klasa – uhonorowanego Nagrodą Literacką Nike 2010
19 października (wtorek), godz. 13.00 / Prezentacja Eastern Europe Performing Arts Platform – sieci współpracy
Eastern Europe Performing Arts Platform to jeden z najnowszych projektów Instytutu Adama Mickiewicza organizowany przy współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jego celem jest stworzenie sieci ośrodków sztuk performatywnych działających w państwach leżących po wschodniej granicy Unii Europejskiej, skupionej przede wszystkim wokół młodych artystów, kuratorów i producentów. A ponadto – stworzenie nowych możliwości międzynarodowej współpracy dla młodych specjalistów tego regionu Europy, ułatwienie im kontaktów i stworzenie możliwości uruchamiania projektów międzynarodowych. Zawiązana w ten sposób sieć będzie jednocześnie platformą, która będzie mogła starać się o środki finansowe w UE i produkować własne projekty.
20 października (środa), godz. 11.00 / Dramaturgia rosyjska w Rumunii – wykład Theodora Cristiana Popescu
Theodor Cristian Popescu jest wielokrotnie nagradzanym reżyserem ponad trzydziestu pięciu produkcji zrealizowanych w Rumunii, USA i Kanadzie. Interesują go głównie dzieła współczesnych autorów, takich jak: Martin Crimp, Arthur Kopit, Howard Barker, Tony Kushner, Hanoch Levin, Marius von Mayenburg czy Roland Schimmelpfennig. Wykładał w Państwowej Akademii Teatralnej w Bukareszcie, Uniwersytecie Montany w Missouli, Kanadyjskiej Państwowej Szkole Teatralnej oraz Uniwersytecie Quebec w Montrealu. Obecnie jest koordynatorem studiów magisterskich z reżyserii na Akademii Sztuk Pięknych w Târgu Mureş w Transylwanii.
20 października (środa), godz. 12.00 / Spotkanie z Nikołajem Koladą
Nikołaj Kolada jest pisarzem, aktorem, dramaturgiem, scenarzystą i reżyserem teatralnym. Napisał ponad 90 sztuk z czego 38 wystawiono w rosyjskich teatrach oraz za granicą. Jego dramaty tłumaczone były na wiele języków. Stworzył własną szkołę dramaturgii, na której – wg znawców – będzie opierał się repertuar teatrów rosyjskich w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Podczas spotkania opowie o działalności i funkcjonowaniu swojego Teatru oraz kondycji rosyjskiej dramaturgii.
Prowadzenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska – tłumaczka literatury rosyjskiej, znawczyni teatru i kultury rosyjskiej.
21 października (czwartek), godz. 12.00 / Spotkanie z Michaiłem Ugarowem
Michaił Ugarow – reżyser, dramaturg, współtwórca i dyrektor artystyczny Teatru.doc w Moskwie, dyrektor artystyczny Centrum Dramaturgii i Reżyserii im. Kazancewwa i Roszczyna w Moskwie, jeden z organizatorów festiwalu młodej dramaturgii Lubimowka, organizator seminarium dramaturgicznego i współ-ideolog ruchu Nowaja Drama w Moskwie. Najbardziej znana jego sztuka Obłom-off została wyróżniona nagrodą na konkursie dramaturgicznym MCHAT i Ministerstwa Kultury, zaś spektakl wyreżyserowany przez Ugarwa – nagrodą na festiwalu Zołotaja Maska.
Prowadzenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska – tłumaczka literatury rosyjskiej, znawczyni teatru i kultury rosyjskiej.
23 października (sobota), godz. 11.00 / Refleksje nad Naszą klasą Tadeusza Słobodzianka
Rozmowa, w której udział wezmą: autor tekstu, Tadeusz Słobodzianek oraz prof. dr hab. Cezary Wodziński, filozof, profesor nauk humanistycznych. Czas pogromów, czas Zagłady, to czas, który poprzez swoje trupy ciągle woła, krzyczy. Jak mówią świadkowie, próba napisania powieści jest bluźnierstwem, ale milczenie też jest bluźnierstwem. Jak pisać o Zagładzie? To pytanie będzie ważną inspiracją tego spotkania.
Prowadzenie: Janusz Opryński – twórca spotkań z filozofami w ramach Sceny Otwartej Konfrontacji.
23 października (sobota), godz. 13.00 / Dyskusja o kształcie festiwali teatralnych w Polsce Sztuka festiwalu
Celem panelu dyskusyjnego będzie próba odpowiedzi na pytanie o powinność festiwalu wobec zaproszonych artystów, lokalnego środowiska twórczego, a przede wszystkim wobec jego widzów – obecnych i przyszłych. Problem ten zostanie omówiony przez przedstawicieli festiwali, które przeszły już etap transformacji dla stworzenia jeszcze lepszej, ciekawszej imprezy dla widzów i istotnego punktu odniesienia dla artystów.
W dyskusji udział wezmą:
- Anna Garlicka – Dyrektorka Festiwalu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt, w ramach którego od kilku lat konsekwentnie wprowadza do repertuaru teatry zagraniczne, zwłaszcza scenę berlińską.
- Magda Grudzińska – Dyrektorka jednego z najstarszych festiwali – Krakowskich Reminiscencji Teatralnych
- Bartosz Szydłowski – Dyrektor Łaźni Nowej, twórca i dyrektor Boskiej Komedii – pierwszego polskiego showcasu teatralnego
- Michał Merczyński – współtwórca i dyrektor Malta Festival
- Tamara Arapowa – Dyrektorka programu Międzynarodowego Festiwalu Złota Maska, najważniejszego i najbardziej prestiżowego festiwalu rosyjskiego teatru, która opowie o roli showcasu w kreowaniu wizerunku teatru za granicą i promocji teatru.
- Rose Fenton – założycielka London International Festival of Theatre (LIFT), która opowie o rozwoju festiwalu wraz z jego publicznością i artystami.
Prowadzenie:
- Agata Siwiak – kuratorka projektów teatralnych, m.in.: B@zar, EuroDrama i Festiwal Dialogu Czterech Kultur
- Grzegorz Reske – producent Konfrontacji Teatralnych
Pub Czarna Owca – Lublin ul. Narutowicza 9