W dniach od 20 do 21 października 2010 roku w Toruniu odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa Sztuka i Polityka – Kino, Film. Będzie na niej mowa m.in. o hiperrealności wojny wietnamskiej w Rambo, dyktaturze w kinie argentyńskim lat 80. oraz nowych obliczach satyry w serialu Glee. Znajdzie się także miejsce na doświadczanie sztuki: za sprawą tajemniczego projektu re:metropolis autorstwa S.N. Iguratha na podstawie filmu Fritza Langa.
20 i 21 października upłyną w Toruniu pod znakiem poszukiwania powiązań między filmem a polityką. W Centrum Sztuki Współczesnej spotkają się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych by przedyskutować wyniki badań nad materiałami filmowymi. Zakres tematów jest niezwykle szeroki. Między innymi poruszony zostanie temat filmów Avatar i Incepcja pod kątem utopii i antyutopii społeczeństwa informacyjnego oraz kwestia marksistowskich wątków we wczesnych filmach Piera Paolo Pasoliniego.
Punktem kulminacyjnym konferencji będzie prezentacja projektu re:metropolis oraz debata Koniec polityki w filmie? z udziałem Marka Jezińskiego (UMK), Artura Majera (PISF), Kamila Minklera (UO).
Konferencję organizuje Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Wydarzeniu patronują: Prezydent Miasta Torunia, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmweb, Stopklatka, Independent, Cinema.pl, O.pl, Gazeta Pomorska, Toruń24.tv oraz UMK TV.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
S.n.Igurath re:metropolis. trailer
s.n.igurath | Myspace Music Videos
Przedsięwzięcie Sztuka i polityka odbywa się po raz drugi – rok temu zagadnieniem były relacje polityka-muzyka popularna. Głównym punktem ubiegłorocznej konferencji była debata z udziałem Tymona Tymańskiego, Zbyszka Krzywańskiego, Grzegorza Brzozowicza, Jacka Bryndala i Grzegorza Kopcewicza oraz koncert muzyki politycznie niezaangażowanej z udziałem zespołów: Pchełki, Molok Mun, Videoturisten oraz Tacuara Nod.
Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UMK utworzona została we wrześniu 2009 roku w momencie powstania Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych. Jednak dynamiczny zespół pracowników i doktorantów kierowany przez prof. Marka Jezińskiego od lat wspólnie przygotowuje wiele przedsięwzięć naukowo-dydaktycznych. Organizowane konferencje cieszą się każdorazowo dużym zainteresowaniem studentów, naukowców z całej Polski, mediów lokalnych i ogólnopolskich. Doświadczenie organizacyjne oraz duża kreatywność sprawia, że wydarzeniom tym towarzyszą zwykle ciekawe eventy oraz debaty praktyków i teoretyków. Od 2007 roku organizowany jest m.in. cykl konferencji Nowe Media, który już na stałe wpisał się w naukowy i medialny krajobraz naszego regionu. W listopadzie 2009 roku zorganizowano konferenecję Dziennikarstwo jako zawód i powołanie, a w grudniu 2009 Wybory do Parlamentu Europejskiego. Prawo. Media. Społeczeństwo.