19 października 2010 roku o godz. 18.30 w siedzibie Fundacji Bęc Zmiana w Warszawie odbędzie się spotkanie Autor i jego funkcje. Spotkanie, poświęcone figurze autora i funkcjom, jakie spełnia ona w polu sztuki, jest częścią cyklu seminariów Czytanki dla robotników sztuki #5 organizowanych przez Wolny Uniwersytet Warszawy.
Spotkanie, które poprowadzi Teresa Święćkowska, będzie okazją do zapoznania się z oryginalną myślą polskiego filozofa-mikrobiologa Ludwika Flecka, którego koncepcje o 30 lat wyprzedziły opracowane przez Thomasa Kuhna pojęcie paradygmatu naukowego. Według Flecka współczesna nauka opiera się na nieaktualnych wartościach. Fundamentalne dla nauki pojęcia prawdy i obiektywności uważał za wyświechtane ideały odpowiedzialne za rozdźwięk pomiędzy współczesną praktyką naukową a starą, zupełnie nieadekwatną teorią. Zdaniem Flecka skutkiem rozmijania się praktyki i teorii jest utrata niezależności nauki na rzecz przemysłu i polityki.
Podążając za tą diagnozą, poddana zostanie analizie wciąż żywa romantyczna i indywidualistyczna koncepcja autora oraz jej krytyka. Ogłoszona przez Barthesa śmierć autora oraz funkcje autora wymieniane przez Foucaulta w obszarach takich, jak krytyka sztuki, rynek czy prawo autorskie, staną się tłem do tych rozważań.
Ludwik Fleck (1896-1961) – mikrobilog, specjalista z dziedziny immunologi oraz prekursor socjologi wiedzy.
Teresa Święćkowska – pracownik naukowy Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorka Bez Dogmatu.
Wolny Uniwersytet Warszawy – utworzona w 2009 roku, nomadyczna i sieciowa instytucja edukacyjna. WUW powołany został z myślą o podnoszeniu kompetencji środowisk związanych z kulturą, jest otwarty dla uczestników z całego kraju. Jego działania nawiązują do tradycji otwartych uniwersytetów, artystycznych grup samokształceniowych i wolnej edukacji.
Proponowane lektury:
- R. Barthes, Śmierć autora, Teksty Drugie 1999, nr 1/2, s. 250.
- M. Foucault, Kim jest autor?, [w:] Powiedziane, napisane. Szaleństwo i literatura, wyb. i opr. T. Komendant, Warszawa 1999, s. 199-219.
- L. Fleck, Jak powstał odczyn Bordeta-Wassermanna i jak w ogóle powstaje odkrycie naukowe, [w:] Psychologia poznania naukowego, Lublin 2006.
Autor i jego funkcje, 19 października 2010, godz. 18.30
Fundacja Bęc Zmiana,
Warszawa, ul. Mokotowska 65/7