W dniach od 19 do 25 listopada w Krakowie potrwa 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Dwa międzynarodowe konkursy, plebiscyt na 50 najlepszych animacji ostatniego półwiecza, profesjonalne warsztaty filmowe, światowe premiery, kilkunastu światowej sławy gości, unikatowe pokazy animacji na żywo – to tylko niektóre sekcje programowe nadciągającego wielkimi krokami, 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. W trakcie siedmiu festiwalowych dni widzowie obejrzą blisko 300 filmów, składających się na 10 sekcji programowych!
Konkurs ETIUDA, Konkurs ANIMA
Filarami bogatego programu 17. MFF Etiuda&Anima są oczywiście dwa międzynarodowe konkursy. Konkurs ETIUDA to rywalizacja krótkich form fabularnych, tworzonych w szkołach filmowych z całego świata. W tegorocznym konkursie wezmą udział filmy z Czech, Niemiec, USA, Izraela, Bułgarii, Anglii, Węgier, Słowenii, Szwajcarii, Norwegii, a nawet Meksyku. Nie zabraknie również filmów rodzimej produkcji. Będą one walczyć o nagrody Złotego, Srebrnego oraz Brązowego Dinozaura, przyznawane przez międzynarodowe Jury, któremu w tym roku przewodniczy włoski reżyser, Pupi Avati . Jak co roku, również szkoły filmowe z całego świata powalczą o nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura.
Drugi z filarów festiwalowego programu, konkurs ANIMA, to gratka nie tylko dla koneserów animacji, ale dla wszystkich miłośników kina, poszukujących metafizyki, paraboli, ironii, maestrii formalnej, ale także rozrywki, humoru, buntu i ekspresji. Filmy w konkursie ANIMA prezentują najszersze z możliwych podejście do tworzenia kina. Krótkometrażowe animacje rywalizować będą o Złotego, Srebrnego i Brązowego Jabberwocky’ego, które przyzna jury pod kierunkiem cenionego twórcy brytyjskiego – Paula Busha. Ta część festiwalu obecna jest w Krakowie po raz piąty i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem widzów oraz krytyki. W konkursie biorą udział nie tylko animacje studenckie, ale również powstałe w pracowniach profesjonalnych i niezależnych.
ASIFA 50 na 50
Tegoroczna edycja festiwalu niewątpliwie przebiegać będzie pod dyktando międzynarodowego plebiscytu na 50 najlepszych animacji ostatniego półwiecza, wymyślonego przez Bogusława Zmudzińskiego, a organizowanego pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (ASIFA). Okazją do jego przeprowadzenia jest obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia ASIFA. Głosami 25 ekspertów z całego świata wyłoniona została pięćdziesiątka najlepszych animacji ostatniego pięćdziesięciolecia.
Autoportrety Twórców Animacji – pokazy animacji na żywo
Wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniem związanym z festiwalem są pokazy animacji na żywo – autorski projekt dyrektora Bogusława Zmudzińskiego. W trakcie cyklu pokazów zaproszeni goście uchylą rąbka tajemnicy swojego warsztatu twórczego, a także swojej artystycznej osobowości. W sali kinowej, przy zgaszonym świetle, na specjalnie przygotowanym, ustawionym na scenie stole, wybrany twórca prezentuje swój warsztat, pokazuje, w jaki sposób powstają jego filmy, słowem – tworzy animację na żywo. Widzowie obserwują zdarzenie na ekranie kinowym i słyszą komentarz jego twórcy. Pokazy przeplatane są filmami gościa wieczoru. W tym roku w ramach cyklu zaprezentują się znakomici, wielokrotnie nagradzani także w Krakowie, twórcy brytyjscy: Joanna Quinn, Paul Bush i Jonathan Hodgson.
Ścieżki mistrzów: od animacji do fabuły
Ścieżki mistrzów: od animacji do fabuły to zapoczątkowany w roku ubiegłym cykl, w ramach którego można prześledzić rozwój twórczości animowanej i fabularnej wybranych artystów. W tym roku obsada jest bardzo mocna. Zobaczyć będzie można rozwój bijącej rekordy popularności twórczości braci Quay, oraz prześledzić drogi artystyczne Tima Burtona – twórcy animacji, która zawładnęła masową wyobraźnią, legendy światowej animacji, surrealisty Jana Švankmajera oraz Polaka Waleriana Borowczyka i Amerykanki Emily Hubley.
Pozostałe sekcje festiwalu to:
- Wędrówki w przeszłość animacji
- Warsztaty filmowe
- OFAFA 2010 oraz MEDIASCHOOL 2010 – pokazy laureatów
- Specjalne Złote Dinozaury: Martin Sulik i Centro de Capacitación Cinematográfica (CCC) z Meksyku