W dniach od 11 do 18 listopada 2010 roku w gdańskiej Galerii to-be oraz podziemnym przejściu na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Podwala Przedmiejskiego można zapoznać się z tegorocznymi projektami prezentowanymi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Narracje.
Narracje, to prezentacja sztuki wizualnej realizowana w przestrzeni publicznej Gdańska. Celem projektu jest tworzenie przestrzeni dla poszukiwania i odczytywania narracji zapisanych w tkance miejskiej oraz dla tworzenia nowych miejskich opowieści. Ważnym wymiarem Narracji jest zaakcentowanie potencjału miasta jako wspólnej, publicznej przestrzeni, kształtowanej przez sztukę. Tegoroczna edycja Narracji zatytułowana jest Lost and Found.
W Gdańsku znajduje się wiele nie do końca wykorzystanych przestrzeni. Stanowią one część wewnętrzną Głównego Miasta, a jednak pozostają na jego peryferiach pod względem codziennego funkcjonowania czy publicznej użyteczności. Są częścią tej sfery publicznej, która zawieszona jest gdzieś między rzeczywistością fasadowej struktury Głównego Miasta a rzeczywistością znajdujących się tuż obok miejsc mocno zaniedbanych. Druga edycja Narracji nadaje znaczenie i koncepcyjnie zagospodarowuje owe terrains vague – podwórka, miejsca budowy, wykopaliska archeologiczne, puste przestrzenie i ruiny. Miejsca nie uwzględnione jeszcze w miejskich planach rewitalizacji, w których życie miejskie toczy się w rytm społecznej rutyny.
Artyści zagraniczni i lokalni prezentują przygotowane przez siebie czasoprzestrzenne interwencje wykorzystujące technologię światła w tych miejscach Głównego Miasta, których status na codzień jest nie do końca określony. Część pokazywanych podczas Narracji 2010 interwencji to prace site-specific, a wszystkie zostały zaadaptowane specjalnie dla tych miejsc gdańskich, w których są pokazywane.
Projekty Galerii Zewnętrznej prezentowane w ramach Narracji:
Fred Hatt i Daniel Schlaepfer – Amber Drops (Krople bursztynu)
Lokalizacja: Galeria to-be, ul.Grobla I 1/2
Amber Drops autorstwa architekta Freda Hatta i artysty Daniela Schlaepfera (Szwajcaria) uzyskały I wyróżnienie w III edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska realizowanego przez CSW Łaźnia za subtelne odniesienie się do znaczenia bursztynu w budowaniu gdańskiej tożsamości oraz za minimalistyczne traktowanie estetyki przestrzeni publicznej.
Amber Drops jest skonstruowane z przezroczystych kamyków wykonanych z masy żywicznej z wbudowanym systemem oświetlenia ledowego. Żywica jest wystarczająco mocna, by wytrzymać ciężar stojących na niej ludzi lub zaparkowanego samochodu. Światło bursztynów jarzy się z różnym natężeniem, jakby w rytmie oddychającego człowieka. W żywicy zatopione są artefakty naszych czasów różnego typu i rozmiaru – takie jak np. telefon komórkowy i inne relikty życia codziennego uwięzione w bursztynie niczym owady.
W ramach festiwalu Narracje prezentowana jest makieta pracy, która w 2011 zostanie zrealizowana jako permanentna instalacja site-specific w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto pod wiaduktem przy ul. Szopy. Pulsujące światło poszczególnych kamyków i refleksy na metaliczno-lustrzanej płaszczyźnie pracy Invisible Gate grupy Front Studio będą sprawiały wrażenie, że cała ta przestrzeń żyje i oddycha.
Dominik Lejman – Staging Anonymous
Lokalizacja: przejście podziemne na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie, obok Akademii Muzycznej
Projekt Staging Anonymous autorstwa Dominika Lejmana (Polska) – instalacja świetlna wpisana w przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie – został nagrodzony w II edycji konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska w 2007 roku i zrealizowany na początku 2010 roku przez CSW Łaźnia.
Dominik Lejman stworzył iluminację świetlną, w którą wprowadza przechodniów tak, by mogli znaleźć się nieoczekiwanie w świetle reflektorów, zagrać w społecznym spektaklu szybkiego bezgłośnego mijania się w przestrzeni miejskiej z pełną świadomością tej gry. Dzięki operowaniu światłem szary tunel z szarymi ludźmi w czasoprzestrzeni marszu ożywa, nabiera malarskiego charakteru i łagodności, zmienia się i każe o sobie myśleć przez swą inność. Choć uczucie chłodu nie ustępuje jak zwykle, a konieczność spiesznego zdążania do miejsca przeznaczenia nie staje się mniej nagląca, to jednak statysta na krótką chwilę uzmysławia sobie, że jest częścią wyższego, masowego porządku, a zaistnienie w przestrzeni nagle ponownie odkrytej otwiera przed nim poznanie innych wymiarów, w jakich chcąc nie chcąc funkcjonuje.
Anonimowy spektakl wyreżyserowany przez Lejmana dopełnia rzucony na jedną ze ścian iluzoryczny obraz schodów stopniowo zanikający w miarę zbliżania się przechodniów. Obraz usytuowany przy wyjściu z tunelu od strony Dolnego Miasta stanowi dokładne odbicie schodów prowadzących do wyjścia po przeciwnej stronie – a dokładnie prowadzących do Starego Miasta, miejsca atrakcyjnego dla turystów i mieszkańców i stanowiącego w ogólnym przekonaniu swoiste zaprzeczenie Dolnego Miasta.
CSW Łaznia,
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk