W niedzielę 8 czerwca o godz. 19 w Kościele Błogosławionego Władysława z Gielniowa w Warszawie odbędzie się koncert finałowy, trwającego od 1 do 8 czerwca XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. Podczas koncertu wystąpią: Chór Archikatedry Warszawskiej, Nowa Orkiestra Kameralna oraz soliści: J. Kaufman (sopran), J. Lalek (mezzosopran), M. Zajdel (tenor) oraz T. Piętak (baryton). Koncert pod batutą Dariusza Zimnickiego.
W programie usłyszymy Mszę „wiejską” Es-dur Antona Diabellego, (z okazji 150 rocznicy śmierci kompozytora) oraz Mszę B-dur Franciszka Schuberta. Dodatkowym punktem programu będzie wręczenie „Srebrnej Piszczałki” – nagrody Prymasa Polski.
Anton Diabelli
( ur. 06.09.1781 w Mattsee koło Salzburga, zm. 07.04.1858 w Wiedniu) był kompozytorem i wydawcą. Pierwszej nauki śpiewu oraz gry na fortepianie i organach udzielił mu ojciec. Na życzenie rodziców wstąpił do zakonu. Zwrócił na niego uwagę Michał Haydn, który stał się jego mentorem. Po sekularyzacji klasztorów w 1803 roku Diabelli przerwał karierę kościelną i poświęcił się wyłącznie muzyce. Był uczniem Józefa Haydna, przyjaźnił się z Ludwigiem van Beethovenem i z włoskim wirtuozem gitarowym Mauro Giulianim, co miało duży wpływ na jego bardzo interesujące kompozycje gitarowe. W 1818 roku założył sklep i wydawnictwo muzyczne i stał się m. in. głównym wydawcą Franza Schuberta. Dzieło kompozytorskie Diabellego zawiera ponad 200 utworów z niemal wszystkich dziedzin muzycznych. Mimo, że Diabelli na ogół dopasowywał instrumentację i stopień trudności do możliwości wykonawczych na terenach wiejskich, Msza Es-dur wykracza poza te ograniczenia zarówno, jeżeli chodzi o jej czas trwania, jak i wymagania wobec wykonawców.
Wstęp wolny