W dniach od 1 grudnia 2010 roku do 16 styczna 2011 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można oglądać wystawę Pokolenie ’80 prezentującą niezależną twórczość młodych w latach 1980-1989.
Pokolenie ’80 to tytuł wystawy prezentującej prace powstałe w tzw. drugim obiegu w latach 1980-1989, tworzone przez artystów, którzy debiutowali w kręgu Kultury Niezależnej. Okazją do zorganizowania tej wystawy jest przypadająca w 2010 roku 30. rocznica powstania NSZZ Solidarność i Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Ruch Kultury Niezależnej był zjawiskiem bez precedensu w historii Polski. W ramach tego alternatywnego obiegu kultury powstawały dzieła plastyczne, literackie, teatralne, muzyczne, których twórcy manifestacyjnie odcięli się od oficjalnej polityki kulturalnej państwa i instytucji ją realizujących. Sztuka prezentowana na wystawie Pokolenie ’80 ukazuje proces dojrzewania do wolności, który w pierwszym momencie był najczęściej buntem, odmową, protestem wobec rzeczywistości Stanu Wojennego.
Mimo, że w latach osiemdziesiątych XX wieku pojawiło się wiele ciekawych zjawisk artystycznych, to dotychczas badacze raczej ograniczali się do wąskiego spojrzenia, np. na poszczególne dziedziny sztuki lub jakąś grupę. Wystawa Pokolenie ’80 ma za zadanie ukazać wielowątkową i wielobarwną panoramę całości Kultury Niezależnej.
Trzon ekspozycji tworzy pokaz blisko dwustu prac (obrazy, rzeźby, plakaty, grafiki, fotografie) kilkudziesięciu artystów, którzy konsekwentnie uczestniczyli w drugim obiegu. Będzie można zobaczyć działania słynnych grup artystycznych i kontrkulturowych, takich jak: LuXuS, Gruppa, Koło Klipsa czy Pomarańczowa Alternatywa. Zaprezentowane zostaną obrazy m.in. Grzegorza Bednarskiego, Jacka Sroki, plakaty Piotra Młodożeńca, rzeźby Mirosława Bałki czy Grzegorza Klamana.
Obok prac plastycznych, których podstawę stanowią dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, na wystawie Pokolenie ’80 znajdą się też utwory literackie, twórczość muzyczna, spektakle teatralne i alternatywne działania. Odtworzone zostaną filmowe i dźwiękowe nagrania spektakli teatralnych, recytatorskich i koncertów muzycznych (zarówno bardów solidarności, jak i uczestników festiwali w Jarocinie), ulicznych happeningów. W trakcie wystawy będzie można wysłuchać poezji na zrekonstruowanym spotkaniu twórców Na Głos-u, wydrukować plakat techniką sitodruku lub przy użyciu szablonu i wykonać ulotkę na spirytusowym powielaczu.
Wystawę uzupełni obszerny katalog ukazujący dokonania artystyczne twórców Kultury Niezależnej będący jednocześnie naukowym opracowaniem całości zjawiska.
Kurator: Tadeusz Boruta
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie NZS 1980
Patronem Honorowym wystawy jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Od 1 grudnia 2010 roku do 16 styczna 2011 roku
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie
Wystawa Pokolenie ’80