Do 31 grudnia 2010 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie można oglądać wystawę prac przedstawiciela pokolenia mistrzów polskiej szkoły plakatu Tadeusza Jodłowskiego. Wystawa nosi tytuł Tadeusz Jodłowski, plakaty. Chodzi o to, aby zamknąć duże w małym…
Artysta zasłynął metaforycznym plakatem w 10. rocznicę Polski Ludowej, przedstawiającym kielnię murarską odznaczoną orderem za pracę na rzecz odbudowującej się ojczyzny.
Tadeusz Jodłowski jest twórcą zarówno monumentalnego plakatu politycznego lat 50. 60. XX w., jak i pełnych poetyckiego wdzięku malarskich kompozycji tworzonych dla małego widza teatrów kukiełkowych. Spod jego ręki wyszły też prace graficzne oparte na konstrukcji geometrycznej, którą rządzi poczucie porządku i ładu, a kolor i litera mają pozycję równorzędną. Znaki alfabetu kreowane są często odręcznie, na zasadzie wycinanki, układanki, malowanki, szkicu.
W plakatach wystawowych – poprzez materię malarską – artysta daje popis perfekcyjnego wyczucia materiału prezentowanych przedmiotów – ceramiki, metalu, drewna, szkła. Pośród plakatów sportowych i cyrkowych odnajdziemy kompozycje będące szczególnymi studiami ruchu, a plakat do VIII festiwalu Warszawska Jesień z 1964 r. jest przykładem mistrzostwa w oddaniu wrażenia dźwięku środkami dostępnymi plakaciście. Jest to też jeden z eksperymentów z fotografią, których w twórczości Tadeusza Jodłowskiego jest bardzo wiele.
Muzeum Plakatu w Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie.
Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą ok. 58 000 tytułów, w tym ponad 35 000 tytułów plakatu polskiego. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku w Muzeum odbywa się organizowane raz na dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu, na które przy każdej edycji napływa ponad 2000 prac z całego świata.
Muzeum Plakatu w Wilanowie
ul. St. Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa