27 listopada 2010 roku w Sali Kolumnowej gdańskiego Muzeum Narodowego odbędzie się pierwszy z serii kameralnych wieczorów z Orkiestrą Barokową SILVA RERUM CONCERTI NOBILISSIMI.
Listopadowy koncert jest pierwszym w ramach cyklu CONCERTI NOBILISSIMI, w ramach którego organizatorzy pragną zaprezentować najpiękniejsze, najbardziej godne uwagi koncerty barokowe; koncerty na orkiestrę, grupę instrumentalistów z towarzyszeniem orkiestry, czy wreszcie koncerty solowe z orkiestrą; na barokowe instrumenty dęte, smyczkowe i klawiszowe.
W odsłonie pierwszej: urzekający PORPORA na wiolonczelę, wymagający klawesynowy BACH, nieprzewidywalny TELEMANN a 6 oraz jedna z najpiękniejszych kompozycji na flet traverso.
Wszystko to z towarzyszeniem kameralnej orkiestry smyczkowej i basso continuo. Silva Rerum po raz pierwszy niemal w całości.
Koncert solowy z towarzyszeniem orkiestry to forma muzyczna, która ma swój początek w epoce baroku; w XVIII w. zyskano w muzyce świadomość unikatowości brzmienia poszczególnych instrumentów, wyjątkowości wymagań technicznych, różnych dla każdego z instrumentów; termin muzyk powoli przestaje oznaczać multiinstrumentalista i kompozytor: od muzyków nadal wymaga się wszechstronności, szerokich horyzontów wiedzy i umiejętności, ale epoka wspiera wirtuozów: muzyków poświęcających się sztuce gry na jednym instrumencie. W baroku zatem początek ma współczesne rozumienie kim jest artysta-muzyk, kim jest instrumentalista. Koncert solowy z orkiestrą – forma, która jest zwierciadłem tych transformacji – podkreśla unikatowość brzmienia, daje soliście ramy dla nieskrępowanego użycia jego wirtuozerii, jest ciągłym, doskonałym balansowaniem pomiędzy troską o spójne brzmienie grupy a przestrzenią, w której muzyka rozświetla się przez wrażliwość i doskonałość gry solisty
Silva Rerum (Las Rzeczy) w tradycji staropolskiej to rodzinna księga rzeczy wartych utrwalenia w pamięci, tworzona z dnia na dzień, zgodnie z biegiem rodzinnej historii. Księgi takie powstawały w polskich rodzinach szlacheckich począwszy od XVI aż do końca XVIII wieku.
Koncerty zespołu Silva Rerum są jakby ‘muzyczną’ wersją takiej księgi. Są one tworzone w oparciu o trzy idee, ważne dla członków zespołu:
Zespół SILVA RERUM powstał z inicjatywy absolwentek Akademii Muzycznej w Krakowie, Konserwatorium w Amsterdamie, Królewskiego Konserwatorium w Bukseli, specjalizujących się w grze na instrumentach historycznych. W repertuarze zespołu znajduje się muzyka kameralna i orkiestrowa kompozytorów barokowej i klasycznej Europy. Silva Rerum pracuje także nad poszerzaniem repertuaru o kompozycje współczesne przeznaczone na instrumenty historyczne, w tym utwory pisane specjalnie na zamówienie muzyków zespołu.
TRZON ZESPOLU SILVA RERUM TWORZA MUZYCY:
Danuta Zawada (skrzypce barokowe, altówka barokowa), Małgorzata Skotnicka (klawesyn), Maja Mirocha (flety historyczne), Wanda Kozyra (lutnia), Agnieszka Oszańca (wiolonczela barokowa).
Concerti Nobilissimi – Najszlachetniejsze Koncerty Barokowe
Silva Rerum
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Sztuki Dawnej, Sala Kolumnowa, ul. Toruńska 1, Gdańsk
27 listopada 2010 godz. 17.00