300 obrazów, grafik, rzeźb i rysunków ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi zgromadzono na wystawie “Profil kolekcji 1966-91”, poświęconej byłemu dyrektorowi placówki Ryszardowi Stanisławskiemu.
Na wystawie oglądać można m.in. prace Jefa Verheyena, Josepha Beuysa, Francois Morelleta oraz dzieła Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Magdaleny Abakanowicz czy Stanisława Fijałkowskiego, które trafiły do muzeum w okresie, gdy jego dyrektorem był Ryszard Stanisławski.
Na ekspozycji znalazły się też obrazy sztuki dawnej od XVII do XIX wieku oraz zdjęcia i dokumenty, obrazujące cały okres pracy Stanisławskiego w łódzkiej placówce.
Zmarły w listopadzie ubiegłego roku Ryszard Stanisławski był dyrektorem muzeum w latach 1966-1991. W tym czasie zbiory placówki powiększyły się o ponad 2,5 tys. dzieł, przede wszystkim sztuki XX wieku – ze szczególnym uwzględnieniem kierunków awangardowych okresu międzywojennego i po 1945 roku.
Konsekwentnie prowadził program wystaw nowoczesnej sztuki polskiej, którą prezentował m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Centre Pompidou w Paryżu. Uwieńczeniem jego działalności była wystawa w 1994 r. w Kunsthalle w Bonn “Europa Europa”, poświęcona sztuce awangardowej krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Stanisławski był jednym z założycieli Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) w Paryżu oraz honorowym członkiem Międzynarodowej Rady Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W 1992 roku za zasługi dla popularyzacji sztuki francuskiej w Polsce i polskiej we Francji otrzymał najwyższe francuskie odznaczenie – Legię Honorową.
Wystawa “Profil kolekcji” czynna będzie w łódzkim muzeum do 17 lutego 2002 roku.