27 listopada 2010 roku o godz. 18.00 w Galerii Design we Wrocławiu będzie można zobaczyć performans Olafa Ollsona Narodziny i upadek szwedzkiego państwa dobrobytu oraz jak w nim dorastałem, odbierając nauki religijne od polskich zakonnic.
Performans pod przewrotnym tytułem: Narodziny i upadek szwedzkiego państwa dobrobytu oraz jak w nim dorastałem, odbierając nauki religijne od polskich zakonnic to gra z formułą subiektywnej historii przekazywanej drogą ustną (oral history). Odwołuje się zarówno do prywatnych wspomnień artysty, jak i lektury nabytego na pchlim targu sygnowanego egzemplarza przemówień legendarnego szwedzkiego polityka Olofa Palme, którego kariera i tragiczna śmierć w 1986 roku wyznaczają schyłkowy okres ekspansji idei szwedzkiego państwa opiekuńczego.
Olof Olsson (ur. 1965) to zamieszkały w Danii interdyscyplinarny artysta szwedzkiego pochodzenia. Od 2007 roku jest aktywny głównie na polu sztuki performansu. Jest absolwentem Det Kongelige Danske Kunstakademi w Kopenhadze i Konstfack w Sztokholmie.
Zanim na początku lat 90-tych rozpoczął karierę artysty, studiował filozofię i językoznawstwo na uniwersytecie w Lund, co nie pozostało bez wpływu na obszar jego zainteresowań jako twórcy. Samego siebie Olof określa jako produkt rodzącej się turystyki czarterowej lat 60-tych, nawiązując do okoliczności w jakich doszło do spotkania jego rodziców (ojca-Szweda i matki-Holenderki) podczas wakacji na Majorce.
W ramach działań performatywnych Olsson często wpisuje elementy prywatnej autobiografii w zakorzenione instytucjonalnie formy komunikacji, które poddaje subtelnej dekonstrukcji – od konsultacji biznesowych i korporacyjnych testów (mondriananalysis, anthropoiconology), poprzez działania z pogranicza inwentyki (arthelp, conversation service), aż po akademicki wykład (history of disco).
Ostatni z wymienionych projektów stanowi dobry przykład metody działania artysty, który w ramach serii prelekcji – performansów analizuje historię zjawisk z obszaru kultury popularnej, równocześnie wykorzystując własne doświadczenia DJ’skie (Olsson pracował w pirackich rozgłośniach radiowych oraz kolekcjonował winylowe płyty z muzyką taneczną). Projekt realizowany przy wsparciu Duńskiego Instytutu Kultury oraz Danish Arts Agency.
BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
Galeria Design
ul. Świdnicka 2-4
Wrocław