W Muzeum Narodowym w Gdańsku – Oddział Sztuki Współczesnej – Pałac Opatów w Oliwie, w dniach od 4 lipca do 15 września będzie prezentowana ekspozycja uwieńcząca 50-lecie pracy twórczej Kiejstuta Beteźnickiego. Wystawa będzie jednocześnie jednym z głównych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Gwiazd w Gdańsku.
Krytycy zaliczają Kiejstuta Bereźnickiego do neotradycjonalistów. Jego obrazy są wyciszone, poetyckie, przedstawiają krąg ponadczasowych, typizowanych postaci, także samego artystę, w układach hieratycznych. Martwe natury niekiedy zawierają elementy wanitatywne.
Wystawa zawierać będzie 200 prac tegoż artysty z polskich zbiorów muzealnych jak i kolekcji prywatnych − ze wszystkich okresów twórczości. Ekspozycji towarzyszyć będzie album poświęcony twórczości malarza.
Kiejstut Bereźnicki urodził się w 1935 roku w Poznaniu. Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a (1958). Od 1960 roku pracował w gdańskiej uczelni, początkowo jako asystent prof. Stanisława Teisseyre’a, a następnie prof. Jacka Żuławskiego. Od 1982 roku prowadził dyplomującą pracownię malarstwa. W latach 1981−1984 pełnił funkcję prorektora. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1984 roku, a profesora zwyczajnego w 1994 roku. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. P. Potworowskiego (1962).