W warszawskiej Galerii Zachęta, w piątek 11 lipca o godzinie 19.00 zaplanowany jest wernisaż wystawy Lecha Majewskiego. Otwarcie poprzedzi konferencja prasowa z udziałem artysty, która odbędzie się o godz. 12 w sali kinowej Zachęty.
Lech Majewski – poeta, malarz, reżyser i pisarz. Na jego artystycznej karierze zaważył wyjazd do Wenecji i spotkanie z najnowszą sztuką światową prezentowaną na tamtejszym biennale. Zadecydowało to m.in. o zmianie kierunku studiów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Aktualnie Majewski pracuje głównie za granicą. Jego wideoarty pokazywane były w wielu muzeach i galeriach świata. W roku 2006 Museum of Modern Art w Nowym Jorku zorganizowało indywidualną wystawę retrospektywną artysty, a rok później cykl Krew Poety wziął udział w 52. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji.
Zachęta zaprezentuje głównie wideoarty artysty: Zabawka, Sobowtór, Ofelia, Straż pożarna, Ofiarowanie, Zbrodnie i kary, Obiad, Las, Muzeum, Zima, Mleko, Komunia oraz korespondujące z nimi rzeźby. Dzieła te wiążą się z traumami dzieciństwa, jego lękami, inicjacją i samotnością; zebrane specjalnie na tę ekspozycję zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy w konfiguracji z rzeźbami.
Prace Lecha Majewskiego wyrażają niezgodę artysty na zastaną rzeczywistość, gdzie mocno zakorzenione w tradycji mity i symbole stały się narzędziami potocznej, uproszczonej komunikacji wizualnej. Artysta odwołuje się do uniwersalnych niegdyś kanonów obrazowania – wchodząc w dialog z tradycją, sam czerpie z jej źródeł, zwracając uwagę na powszechną dewaluację jej znaczeń. Artysta zestawia motywy judeochrześcijańskie, mitologiczne i czysto estetyczne elementy z rekwizytami wziętymi z codzienności i motywami tradycyjnie zarezerwowanymi dla tak zwanej kultury niskiej. Dzieła Lecha Majewskiego mówią o tym, co jest dla niego najważniejsze: o poszukiwaniu tożsamości, własnej genealogii i biografii, a także o cielesności i połączeniu życia ze śmiercią.
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2008 r.