We wtorek, 15 lipca o godz. 17.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku – Oddział Zielona Brama odbędzie się wernisaż wystawy Bursztynowy Skarbiec z kolekcji Lucjana Myrty. Ekspozycję oglądać można do 10 grudnia 2008 r.
Na wystawie zobaczymy kilkaset eksponatów. Bez wątpienia najważniejszym dziełem jest skarbiec, w skład, którego wchodzi również stół przyścienny z zegarem. Po raz pierwszy publicznie prezentowany jest cabinet angielski wykonany z bursztynu, brązu i hebanu, o wysokości trzech i pół metra i szerokości ponad dwóch metrów. Kolejnymi znaczącymi eksponatami są bursztynowe biurko oraz szkatuły Adrianna i Ewelina, noszące imiona córek artysty.
Niewątpliwą ciekawostką kolekcji są inkluzje, czyli elementy roślin i zwierząt zatopione przez milionami lat w bursztynie. Lucjan Myrta ma w swoim zbiorze ponad dwadzieścia tysięcy takich okazów, z których na wystawie prezentowane są najciekawsze. Wszystkie dzieła wykonane są z najlepszych odmian bursztynu. Wystawie towarzyszą dwa albumy.
Bursztynowy Skarbiec to największe i najważniejsze z dzieł Lucjana Myrty, dzieło jego życia. Skarbiec jest ogromną szkatułą, waży prawie tonę, ma dwa metry długości, dwa metry siedemdziesiąt pięć centymetrów wysokości i sześćdziesiąt centymetrów głębokości. Czyni ją to największym przedmiotem zbudowanym kiedykolwiek na świecie z bursztynu, większym nawet pod względem wagi od zaginionej bursztynowej komnaty. Niezwykła budowla powstała na wzór szkatuły, w której przechowywała biżuterię Maria Antonina. W zamyśle autora Skarbiec miał być opowieścią o „życiu największego z ludzi Cieśli z Nazaretu”. Rzeźbione sceny przedstawiają m.in. Chrystusa uzdrawiającego chorych zawierają przesłanie: miłości, wiary i nadziei. W zwieńczeniu szkatuły widnieje tetragram imienia bożego יהוה . Motyw ten został zaczerpnięty z malowidła na stropie Wielkiej Sali Rady gdańskiego ratusza. Arcydzieło powstawało przez dwanaście lat i poświęcone jest ukochanej zmarłej córce Ewelinie. Łączna masa skarbca wynosi dziewięćset pięćdziesiąt pięć kilogramów, waga bursztynu stanowi osiemset dwadzieścia trzy kilogramy. Do zrealizowania skarbca artysta użył siedem ton bursztynu, wykorzystując jego wszelkie możliwe gatunki i kolory, również w dużej ilości rzadką odmianę niebieskiego bursztynu.