Wystawę 80 prac Andy Warhola będzie można oglądać przez cały styczeń w warszawskim Muzeum Teatralnym. W listopadzie wystawa pt. “Andy Warhol – amerykański mit” prezentowana była we Wrocławiu.
Na ekspozycji prezentowanych jest jedenaście cykli grafik w wielkoformatowym wydaniu, stanowiących przekrój dokonań artysty – od późnych lat 50. tzw. okresu “pre pop art” po lata 80. Dzieła pochodzące z ostatnich lat działalności Warhola uważa się na rynku wystawienniczym za niezwykłe rarytasy.
Warszawska wystawa prezentuje różne kierunki twórczości artysty – jego fascynacje kulturą masową – od puszki zupy Campbell, nieodłącznej części życia każdego Amerykanina, po słynny wizerunek Mao Tse-Tunga, ale także Warhola – rysownika zwłaszcza w seriach “In the Bottom of my Garden” czy “Endangered Species”, w której Warhol przedstawił zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mało znana jest też seria malarskich portretów z 1980 roku “The Portraits of Jews of the Twentieth Century”.
Właścicielem kolekcji grafik prezentowanych w Warszawie jest fundacja Antonio Mazotta. Jednym z najcenniejszych dzieł w tej kolekcji jest portret Mao Tse Tunga, które podarował kolekcjonerowi sam artysta.