15 grudnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone najnowszej książce Cezarego Wodzińskiego Kairos. Konferencja w Todtnaubergu. Celan – Heidegger.
W spotkaniu wezmą udział: Piotr Graczyk z Instytutu Kultur, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Herer z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Szymon Wróbel z Instytutu Filozofi i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie poprowadzi Mateusz Falkowski.
25 lipca 1967 roku doszło do legendarnego spotkania Paula Celana i Martina Heideggera. Spotkanie odbyło się w słynnej Hütte Heideggera w szwarcwaldskim Todtnaubergu. Rozmowa poety z myślicielem przebiega w milczeniu. Obaj usiłują dochować wierności przesłaniu Hölderlina, który zapowiadał, że o ile jesteśmy rozmową, o tyle jesteśmy także – w tym samym okamgnieniu – milczeniem.
Ich rozmyślna zmowa milczenia wywołuje z ciszy serię elementarnych pytań. Bez gruntownego rozważenia sensu tych pytań wszystkie nasze słowa stają się pustymi łupinami. Czy świat, z którego zniknęły świątynie, gotów jest jeszcze na spotkanie świętości? Jakimi słowami wywabić świętość z pustki? Jakimi zaklęciami skłonić ją do powrotu na ziemię, która okazała się tak skrajnie niegościnna? Czy nieśmiałą i dyskretną obietnicą takiego spotkania może być coś innego niż rozmowa w milczeniu poety i myśliciela?
Święte słowa – których brak – domagają się milczenia. Ale również milczenie wymaga świętych słów. Logos w stanie najwyższego zagrożenia zdany jest na łaskę współpracy poezji i myślenia. Na ich pokorną i zuchwałą zarazem wytrwałość w wymierzaniu i respektowaniu dystansu między mową a milczeniem.
Cezary Wodziński urodził się w 1959 roku. Filozof, historyk filozofii, tłumacz i eseista; pracownik Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1986–1990 redaktor naczelny pisma Aletheia. Za rozprawę habilitacyjną Heidegger i problem zła (1994, 2007) otrzymał Nagrodę PAN im. Tadeusza Kotarbińskiego.
W 2000 roku nakładem Oxford University Press ukazało się angielskojęzyczne tłumaczenie tejże książki (Heidegger and the Problem of Evil). Główne obszary zainteresowań Wodzińskiego obejmują filozofię Szestowa i Heideggera, metafizykę, fenomenologię, hermeneutykę oraz filozofię dialogu.
Wodziński jest autorem kilku książek, między innymi: I cóż po filozofie… Eseje (1992), Wielkie wędrowanie (1998), Wiedza a zbawienie. Studium myśli Lwa Szestowa (1991), św. Idiota. Projekt antropologii apofatycznej (2000, 2009), Trans, Dostojewski, Rosja, czyli o filozofowaniu siekierą (2005), Między anegdotą a doświadczeniem (2007), Logo nieśmiertelności. Przypisy Platona do Sokratesa (2008). Tłumaczył ponadto Szestowa, Nietzschego i Heideggera.
15 grudnia 2010r. godzina 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Sala Kino/Audytorium
Warszawa