7 grudnia 2010 roku o godz. 12.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano odkrycia jakich polskim archeologom udało się dokonać w 2010 roku podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terytorium antycznego miasta Tyritake (Kercz, Ukraina). Spotkanie połączone było z wernisażem wystawy fotografii Skarby Tyritake, ilustrującej tegoroczne efekty pracy misji archeologicznej.
W tym sezonie Polskiej Misji Archeologicznej Tyritake Muzeum Narodowego w Warszawie udało się odkryd prawdziwy skarb – pozostałości po domu mieszkalnym z 2 połowy VI wieku przed Chr. To odkrycie skłania do weryfikacji dotychczasowych poglądów na temat najstarszego typu zabudowy w tej greckiej kolonii.
Przy okazji udało się także definitywnie rozstrzygnąd kilkudziesięcioletnią dyskusję na temat chronologii najstarszych umocnieo miejskich tego miasta. Jeśli dodać do tego szereg interesujących fragmentów ceramiki, w tym czarnofigurowej, jakie znaleziono podczas tegorocznych wykopalisk, to można śmiało stwierdzić, że sezon był udany. Misja Muzeum Narodowego w Warszawie powiększyła w tym roku skarbnicę wspólnej wiedzy o początkach greckiej kolonizacji nad Morzem Czarnym.
Powierzchnia polskiego wykopu wynosi już 475 m2. Oprócz wspomnianego fragmentu domu udało się odrestaurowad fragment odsłoniętego w zeszłym roku najstarszego muru obronnego Tyritake (koniec VI w. przed Chr.), przebadać warstwę późno rzymską we wschodniej części wykopu, odsłaniając fragment płytowania i kolejnego kanału odpływowego a także wydobyć i skleić dobrze zachowany pitos zasobowy. Na jego ściankach zachowały się resztki przechowywanego w nim płynu, które oddano do analizy. Byd może już wkrótce naukowcy dowiedzą się, się jakie wino pili mieszkańcy Tyritake ponad 1500 lat temu.
Celem rozpoczętych w 2008 roku prac archeologicznych jest, oprócz badań czysto naukowych, tak¿e stworzenie pierwszego na Ukrainie parku archeologicznego prezentującego zabudowę antycznego miasta greckiego. Z tego powodu, obok prac wykopaliskowych prowadzone jest również badanie terytorium miasta pod kątem geologicznym, paleozoologicznym i paleobotanicznym, co pomoże ukazać kompleksowy obraz warunków życia mieszkańców Tyritake w starożytnooeci. Rozpoczęto także prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Owocem tej polsko-ukraińskiej współpracy ma być utworzenie parku archeologicznego, a także lokalnego muzeum pośewięconego Tyritake.
wystawa Skarby Tyritake, Muzeum Narodowe, Warszawa