14 grudnia 2010 roku o godzinie 18.30 w Fundacji Bęc Zmiana w Warszawie Anna Zawadzka poprowadzi kolejne Czytanki dla robotników sztuki.
Podczasspotkania poruszone zostaną tematy: jaka jest geneza postulatu kreatywności, czym jest społeczny przymus kreatywności, kto może mu sprostać i jakie są warunki możliwości bycia kreatywnym, a także co dzieje się z tymi, którzy do grona kreatywnych wstąpić nie mogą.
Kreatywność stała się kategorią, za pomocą której pracodawcy i przełożeni oceniają pracowników niemal każdego zawodu i szczebla. Zadomowiła się w swojsko brzmiącej nowomowie liberalnej obok pojęć takich jak innowacyjność, elastyczność czy kapitał ludzki. Kategoria ta, oryginalnie pochodząca z pola sztuki, wkroczyła w świat pracy, stając się społeczną koniecznością. Ten, kto nie jest kreatywny, nie jest interesujący, ciekawy, wart poznania, wart docenienia. Tak rozumiana kreatywność wzmaga proces estetyzacji życia codziennego i ideę stylu życia jako dzieła sztuki.
Proponowane lektury:
- Małgorzata Jacyno, Kultura indywidualizmu, rozdz. W poszukiwaniu własnego smaku. Kulturalizacja różnic społecznych
- Luc Boltanski, Eve Chiapello, The New Spirit of Capitalism
Anna Zawadzka – socjolożka, pracuje w Archiwum Etnograficznym w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, redaktorka Bez Dogmatu i Furii, prowadzi feministyczną audycję Lepiej późno niż wcale w radiu Tok Fm, niegdyś współtwórczyni zespołu Duldung.
14 grudnia 2010 r., godz. 18.30
Bęc Zmiana, Mokotowska 65/7, Warszawa