Artur Domosławski, autor głośnej biografii Ryszarda Kapuścińskiego Kapuściński non-fiction został Dziennikarzem Roku 2010. Nagroda Dziennikarza Roku przyznawana jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach.
Domosławski odbierając nagrodę powiedział: Jest pewną ironią, że nagrodę tę wręcza mi redaktor naczelny miesięcznika Press, pisma, które nie zostawiło na mojej pracy suchej nitki.
Domosławski zaczął pisać w Gazecie Wyborczej w 1991 roku. Najpierw był dziennikarzem i publicystą politycznym. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Pod koniec lat 90. nauczył się hiszpańskiego, potem portugalskiego i zaczął pisać o Ameryce Łacińskiej. Przeprowadzał wywiady m.in. z: Noamem Chomskym, Richardem Rortym, Josephem Stiglitzem, Tonym Judtem, Carlosem Fuentesem, Fernandem Henriquem Cardoso, kardynałem Paulem Evaristem Arnsem, Adolfem Perezem Esquivelem, Ignaciem Ramonetem, Fernandem Savaterem, Manuelem Vazquezem Montalbanem. Jest autorem wielu książek: (m.in. Chrystus bez karabinu, Świat nie na sprzedaż, Gorączka latynoamerykańska, Ameryka zbuntowana).
Nagroda Dziennikarza Roku przyznawana jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nagrodą dla Dziennikarza Roku jest samochód Citroën C5 oraz statuetka stalówki. Domosławki zrezygnował z przyjęcia samochodu i poprosił o przekazanie go na szczytny cel.
W tym roku, o tym kto zostanie Dziennikarzem Roku decydowało jury, a nie wyłącznie głosy redakcji. Żaden z nominowanych nie otrzymał bowiem wymaganych regulaminem konkursu 15 proc. głosów. W takiej sytuacji o ostatecznym zwycięstwie decyduje jury Grand Press. To uznało, że tytuł należy się jednak osobie, którą wskazało najwięcej redakcji.
W piątce dziennikarzy, którzy otrzymali najwięcej głosów znaleźli się (kolejność według liczby zdobytych punktów):
1. Artur Domosławski (Gazeta Wyborcza)
2. Tomasz Lis (TVP 2, Wprost)
3. Anita Werner (Fakty, TVN 24)
4. Mariusz Szczygieł (Gazeta Wyborcza)
5. Jarosław Kuźniar (TVN 24)