21 grudnia 2010 roku o godzinie 18.30 w Fundacji Bęc Zmiana w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Czytanki dla robotników sztuki Kreatywność Wykluczonych. Spotkanie poprowadzi Anna Zawadzka, a gościem specjalnym będzie Tomasz Rakowski.
Choć kreatywność jest wszem i wobec postulowana, ćwiczona na przeróżnych warsztatach i szkoleniach, nie każdy jej rodzaj jest dostrzegany i wynagradzany. Co decyduje o tym, które praktyki zostają rozpoznane jako kreatywne i dzięki temu są opłacane? Czy złożone strategie przetrwania wypracowywane przez ludzi, którzy wypadli z rynku pracy, także można nazwać kreatywnością?
Czy kategorie zaczerpnięte z neoliberalnego dyskursu da się zastosować do doświadczeń ludzi, którzy znaleźli się poza polem jego widzialności? Czy pojecie kreatywności da się jeszcze odzyskać dla krytyki społecznej? Czy wciąż posiada ono wywrotowy potencjał, w jaki wielu chciałoby wierzyć? O tym wszystkim będzie można porozmawiać, posiłkując się m.in. badaniami etnograficznymi Tomasza Rakowskiego.
Anna Zawadzka – socjolożka, pracuje w Archiwum Etnograficznym w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, redaktorka Bez Dogmatu i Furii, prowadzi feministyczną audycję Lepiej późno niż wcale w radiu Tok Fm, niegdyś współtwórczyni zespołu Duldung.
Tomasz Rakowski (ur. 1974) – etnolog, antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, stały współpracownik Instytutu Kultury Polskiej UW. Zajmuje się metodologią etnograficzną, fenomenologią w naukach społecznych oraz antropologicznymi badaniami koncepcji rozwoju.
Proponowana lektura: Tomasz Rakowski, Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy. Etnografia człowieka zdegradowanego, fragmenty rozdziału Wałbrzych – Boguszów-Gorce, Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk, 2008
21 grudnia 2010 r., godz. 18.30
Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65/7, Warszawa