22-23 stycznia 2011 roku w białostockim ratuszu odbędzie się weekend z muzyką tradycyjną. W programie koncert kolęd w wykonaniu Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, wykład Ewy Grochowskiej oraz warsztaty pieśni tradycyjnej prowadzone przez Julitę Charytoniuk.
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej to muzycy tradycyjni młodego pokolenia – grają muzykę taneczną, praktykując wraz z przyjaciółmi i rodzinami także różne inne formy aktywności muzycznej i kulturowej.Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego – stąd nazwa kapeli.
Tradycje muzyczne wsi Wola Destymflandzka sięgają XIX wieku i zapoczątkowane zostały przez trzech braci: Jana, Ignacego i Edwarda Dziobaków. Ich młodzi następcy nawiązują w swoim repertuarze zarówno do tradycji rodzinnych, odziedziczonych po rodzinie Dziobaków, jak i do własnych doświadczeń gromadzonych podczas badań terenowych i spotkań z muzykantami starszego pokolenia, wybitnymi skrzypkami: Janem Gacą z Przystałowic Małych i Stanisławem Głazem z Dzwoli. Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głownie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego.
Ewa Grochowska muzyk i filozof (doktorat z mesjanizmu żydowskiego na UMCS w Lublinie), wykładowca Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej Fundacji Muzyka Kresów z Lublina, zajmuje się polską muzyką tradycyjną wokalną i instrumentalną. Prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu, poświęcone polskim pieśniom tradycyjnym. Współtworzy Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.
Julita Charytoniuk pedagog kulturoznawca, instruktor rękodzieła artystycznego, pracownik Białostockiego Muzeum Wsi, wykonawca pieśni tradycyjnych. Uczestniczka projektu muzycznego Ethno-Lyrics, współzałożycielka trio Sympatycznyj Wariant, niegdyś członkini zespołu Czeremszyna. Uczestniczka i organizatorka warsztatów pieśni tradycyjnych oraz ekspedycji badawczych na terenie Podlasia i Polesia, prowadzi zajęcia praktyczne dotyczące pieśni tradycyjnych w Białymstoku i Ogrodniczkach.W 2010 Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (projekt archiwizowania pieśni z obszarów nadnarwiańskich oraz pracy nad zebranym materiałem ze stałą grupa warsztatową).
22-23 stycznia 2011 r.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku,
Ratusz, Rynek Kościuszki 10