Do 20 lutego w warszawskim Domu Spotkań z Historią można oglądać wystawę fotografii Juliena Bryana pt. Amerykanin w Warszawie. W dniach 21-23 stycznia organizowane będą warszawskie Dni Bryana.
Dni Bryana 21–23 stycznia 2011 (pt.–niedz.) to cykl spotkań towarzyszących wystawie Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–1974. Być jak Bryan! – pod tym hasłem odbędą się spotkania z twórcami wystawy Amerykanin w Warszawie… oraz fotoreporterami i korespondentami wojennymi, którzy mówić będą o współczesnych konfliktach, etosie zawodu i swojej misji.
Opowiadając o współczesnych konfliktach, koncentrują się niezmiennie cierpieniach ludności cywilnej. W programie m.in. pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych oraz warsztaty fotograficzne. Szczegółowy program drugiej edycji Dni Bryana na stronie Domu Spotkań z Historią.
(…) Julien Bryan we wrześniu 1939 roku znalazł się w oblężonej Warszawie. (…) Był jedynym zagranicznym korespondentem, którego filmy i zdjęcia przetrwały do dzisiaj. Te materiały stały się rzeczywistym obrazem pierwszych tygodni września 1939 r., ukazują prawdziwe skutki agresji Hitlera na Polskę: cierpienie ludności cywilnej, zrujnowane domy, szpitale, kościoły i tysiące uchodźców. Obalają mit hitlerowskiej propagandy o rycerskości niemieckich żołnierzy. Dodatkowo te filmy i zdjęcia, jak również zapiski literackie wzbogacają ubogi zasób posiadanych w kraju archiwaliów dotyczących początków II wojny światowej. Ich niepowtarzalna wartość zdobywa coraz większe uznanie odbiorców i historyków.
frag. z ksiażki Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana, IPN, 2010).
My name is Bryan, Julien Bryan – American photographer tymi słowami, wypowiedzianymi na antenie Polskiego Radia w 1939 roku Julien Bryan rozpoczął nadawanie z oblężonej stolicy. Multimedialna wystawa Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 zadedykowane jest amerykańskiemu fotografowi, filmowcowi i korespondentowi wojennemu, którego zdjęcia z oblężonej w 1939 roku Warszawy obiegły świat, a nominowany w 1941 roku do Oscara film Oblężenie, ukazujący prawdziwe oblicze nowoczesnej wojny, obejrzało w kinach ponad 80 milionów ludzi.
Wystawa jest zbudowana z nieznanych w większości materiałów – zdjęć, filmów oraz dokumentów Bryana. Prezentuje Polskę we wrześniu 1939 roku oraz podczas powrotów Bryana do Warszawy w 1946, 1959 i 1974 roku. Na wystawę składają się ponadto zdjęcia z nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji z drugiej połowy lat 30. XX w.
Dni Bryana: 21-23 stycznia 2011 roku. Wystawa czynna do 20 lutego.
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa