Dnia 18 stycznia 2011 roku o godzinie 17.00 w Galerii Bałuckiej w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy linorytów Piotra Stachlewskiego Znak Człowieka.
Artysta od lat konsekwentnie budujący swoje obrazy i grafiki wokół znaku, który sam nazywa logomanem, z charakterystycznym dla grafika zacięciem i uporem powtarza Stachlewski ten na wpół antropomorficzny zarys tak długo, aż zamienia się on w masę równie nierozsupływalną jak Nieświadomość zbiorowa, w której rozegrać się może dowolny Zmyślony epizod, czy Gambit. Nie da się tego policzyć. Nie da się tego ogarnąć. Choć można dostrzec w tym Skrajne emocje, a nawet Nowy porządek.
Podobieństwo struktur, jakie wycina artysta w linorycie, do tłumu sprawia, że widz odruchowo zatrzymuje się przed zagłębieniem się w jego znaczenie. Ta gęsta plątanina interesuje artystę jako własny, pozwalający na zostawienie indywidualnego znaku – w odróżnieniu od klasycznego, bezosobowego szrafowania – sposób, jakim w grafice uzyskuje się spektrum sytuacji rozgrywających się pomiędzy granicznymi: czernią i bielą.
Piotr Stachlewski (ur. w 1964 r.) – tworzy w zakresie malarstwa i grafiki. Ukończył PWSSP w Łodzi (obecną Akademię Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja M. Bartczaka oraz Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Od 1987 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie jako profesor nadzwyczajny kieruje Katedrą Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Grafiki i Malarstwa.
Na wystawie w Galerii Bałuckiej artysta zaprezentuje cykl 35 linorytów osnutych wokół motywu logomena – czyli tytułowego znaku człowieka. Logomen w twórczości Stachlewskiego pełni funkcje modułu, za pomocą którego artysta układa swoją opowieść o świecie. Wątek narracyjny podkreślony jest jeszcze przez intrygujące tytuły prac. Opowieść ta jednak na naszych oczach rozpada się na setki zmultiplikowanych fragmentów – bezosobowych znaków człowieka.
18 stycznia 2011 roku o godzinie 17.00
Galeria Bałucka
Stary Rynek 2
Łódź