27 stycznia 2011 roku o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa profesora Eugeniusza Markowskiego.
Eugeniusz Markowski (1912 -2007) absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1938 roku w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. W trakcie II wojny światowej był uczestnikiem obrony Warszawy. W latach 1940- 1955 pracował jako dziennikarz oraz dyplomata we Włoszech i Kanadzie. We Włoszech związał się z Libera Associazione di Arti Figurative i brał czynny udział w wystawach tej grupy. W 1955 roku powrócił do Polski. Do 1969 roku był dyrektorem Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą w Ministerstwie Kultury i Sztuki, następnie podjął pracę dydaktyczną na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Markowski był laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1984) oraz Nagrody Kolekcjonerów im. dr. L. Siudy. Był uczestnikiem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych: m.in. Biennale Sztuki w Sao Paolo (1963), w Meksyku, w Royal Collage of Art w Londynie, w Sztokholmie, Padwie, Kopenhadze, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą.
Eugeniusz Markowski dziś określany jest mianem klasyka XX wieku. Niezwykły to klasyk, którego dzieło ciągle skutecznie zadziwia i łamie konwencje. Tak jak wyjątkowym był Mistrz, dystyngowany profesor ASP, z którego prac emanuje tak potężna siła witalna.
Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują erotyki, gdzie artysta z modeli zdejmował aurę zmysłowej tajemniczości, nadając im nutę groteski. Był urodzonym ekspresjonistą, który formą i kolorem oddawał temperaturę emocji. Tworzył teatr postaci animowanych gorączką uczuć.
Debiutował pól wieku przed Basquiatem. Oglądanie dziś jego prac powinno przyprawić historyków sztuki o przyspieszony puls. W malarstwie czasem zdarza się tak, że rodzą się równolegle podobne zjawiska w różnych miejscach świata. Jak widać, czasem podobna forma, podobny sposób obrazowania powstaje w różnym czasie, w różnych miejscach. Ten szczególny rodzaj ekspresji powstał na antypodach ówczesnego świata – w okalanym murem PRL-u , w chwili Odwilży i -kilka dekad później – w nowojorskim atelier artystycznej bohemy.Patrząc na biogramy mogłaby to być konfrontacja między pokoleniami, które różniło dokładnie wszystko! Markowski był erudytą, światowcem, malarzem – intelektualistą. Basquiat- nowojorskim buntownikiem, autorem ulicznych graffiti!
27 stycznia 2011 roku, godz. 19.00
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie
Otwarcie wystawy malarstwa profesora Eugeniusza Markowskiego.