Dnia 26 stycznia 2011 roku o godzinie 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku zainaugurowany zostanie nowy cykl spotkań Krytycznie o Teatrze.
Czy teatr może być miejscem kreowania nowych myśli i projektowania nowych sposobów społecznego działania? Przedmiotem filozoficznego namysłu i obiektem pasji? Co powinien zrobić teatr jeśli chce uciec od powtarzania wyświechtanych praw o życiu i wciąż angażować widza? Czy w Trójmieście mamy do czynienia z teatrem, który jest w stanie obudzić widza z dogmatycznej drzemki? W jakiej jest kondycji? To pytania, które obok zagadnień społecznych, będących przedmiotem namysłu samej sztuki, na stałe staną się przedmiotem debat podejmowanych przez Krytykę Polityczną i Fundację Boto.
Pierwsze spotkanie zatytułowane Bohaterki drugiego planu poświęcone będzie czytaniu dramatu Nord-Ost.
W środę, 23-go października 2002, o godzinie 21.05 42 Czeczenów szturmuje Teatr na Dubrowce w Moskwie. Przerywają przedstawienie musicalu NORD-OST i biorą 850 widzów jako zakładników. Ich żądanie: całkowite wycofanie się armii rosyjskiej z Czeczenii. Akcja trwa 57 godzin, 170 osób przypłaca ją życiem.
Trzy kobiety, silne i niezależne, w kwiecie wieku, nagle zostają wykolejone z codzienności przez katastrofę, w której los każdej przeznaczył inne zadanie. Niemiecki dramaturg Torsten Buchsteiner wczuwa się w mistrzowski sposób w swoje bohaterki i z wielkim wyrozumieniem dla ich osobistych motywacji i daje im w swojej sztuce NORD-OST możliwość wypowiedzi, wspomnień, znalezienia słuchacza, odreagowania emocji, przerobienia traumy a przede wszystkim możliwość żałoby.
Bo mimo, że tak bardzo różnią się od siebie, Buchsteiner łączy ich wspólnym mianownikiem: każda jest wdową, ofiarą konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego i tą, która po odejściu partnera została i musi uporać się ze świadomością osamotnienia, poczuciem bezradności, z agresją, rozpaczą i budowaniem na gruzach nowej przyszłości. Autorowi udało się wykreować trzy wspaniałe role dla aktorek i stworzyć sztukę, która nie tylko w przejmujący sposób balansuje na pograniczu teatralności i dokumentu, ale która mimo, że powstała 5 lat temu i opowiada o wydarzeniach z 2002 roku, wciąż na nowo zaskakuje swoją aktualnością.
Udział wezmą: dziennikarz Gazety Wyborczej Mirosław Baran, filolożka i feministka prof. Ewa Graczyk, romanista i feminista prof. Marek Jastrzębiec-Mosakowski oraz reżyser teatralny Adam Nalepa.
26 stycznia 2011 roku o godzinie 19.00
Krytyka Polityczna
Ul. Nowe Ogrody 35
Gdańsk