27 stycznia 2011 roku, w czwartek, o godz. 19.00 w klubokawiarni Owoce i Warzywa (Traugutta 9) odbędzie się spotkanie poświęcone łódzkiej Galerii NT – unikalne miejsce prezentacji sztuki nowych mediów, zaledwie po roku działalności ma być zlikwidowane.
Na spotkaniu zostaną poruszone tematy dotyczące dotychczasowych wystawach Galerii NT, możliwych sposobach jej funkcjonowania po wygaśnięciu umowy z Łódzkim Domem Kultury, a także planowanych działaniach oraz kierunkach rozwoju (m.in. stworzenie jako jej integralnej części pierwszego w Polsce Media Labu – klubu kreatywnego z mediateką, biblioteką i laboratorium twórczym).
Gośćmi założyciela Galerii NT – Michała Brzezińskiego będą znamienici przedstawiciele kultury: Maciej Ożóg – muzyk, teoretyk i historyk sztuk medialnych, adiunkt w Zakładzie Mediów Elektronicznych Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego i Krzysztof Jurecki – kurator najważniejszych wystaw fotografii w Muzeum Sztuki (m.in. Jana Saudka i Erwina Olafa), wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania oraz ASP w Gdańsku, honorowy członek ZPAF.
Galeria NT była rozwijanym w ramach działalności Łódzkiego Domu Kultury autorskim projektem artystycznym, ale i pierwszą polską w pełni instytucjonalną strukturą (Galeria NT/Imaginarium) zajmującą się w sposób programowy stykiem nauki i sztuki (Art&Science). Współpracowała aktywnie z Politechniką Łódzką w ramach cyklu *.VHS *.EXE *.DNA.
Podczas roku działania galerii nawiązano kontakty z najważniejszymi artystami i grupami zajmującymi się tego typu problematyką. Przedstawiono środowisku naukowemu działania wielu czołowych artystów takich jak Victoria Vesna, Eduardo Kac, Stelarc. Wpłynęło to na postawę otwarcia i woli współpracy w zakresie robotyki, biotechnologii i nanotechnologii. Kilku polskich artystów rozpoczęło prace nad projektami które wykorzystywały te materie – miały być częścią planu wystawienniczego galerii w 2011 roku.
Rosnące zainteresowanie ze strony środowiska artystycznego napotkało jednak na istotny problem – Łódzki Dom Kultury podjął decyzję najpierw o zlikwidowaniu finansowania ze strony instytucji (pod wpływem obciętego budżetu na całą instytucję), później zdecydował aby nie składać wniosku Galerii NT o dofinansowanie galerii z Ministerstwa Kultury (wysłano za to dwa wnioski pewnej galerii fotografii – sic!), a ostatecznie mimo propozycji redukcji budżetu o 85% – co w dalszym ciągu pozwalało na utrzymanie istnienia dotychczasowego profilu galerii na zbliżonym poziomie, zdecydowano o nieprzedłużaniu umowy z Michałem Brzezińskim – jej twórcą.
Wpisuje się to w dość długi ciąg likwidacji wielu łódzkich instytucji – festiwali ważnych w skali kraju, czy świata. Spowodowało to już utratę szansy na starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a każda kolejna likwidacja sprawia, że Łódź jako miasto sukcesywnie przestaje się liczyć na mapie kulturalnej. Zlikwidowano nie tylko galerię pokazującą gotowe produkty, ale także narzędzie instytucjonalne którego mogli używać artyści w celu stworzenia na prawdę unikalnych w skali świata dzieł sztuki. Trwały np. zaawansowane prace nad nowym projektem artystycznym związanym z zastosowaniem biotechnologii i wystawą Alicji Żebrowskiej i Jacka Lichonia.
Dyskusja nt. Galerii NT w obliczu likwidacji
27 stycznia 2011, czwartek, godz. 19.00
Owoce i Warzywa klubokawiarnia | Traugutta 9