5 lutego 2011 roku o godz. 18.00 w Galerii Lamelli Mini w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Krzysztoffa Skaina Maya Kici, kici oswajanie śmierci…Wystawa będzie czynna do 1 marca 2011 roku.
Kain May (Krzysztoff Skain May) – syn warszawskiego bikiniarza, przez wiele lat nie chciał wiedzieć o tym fakcie, ale krew i geny jednak dały znać o sobie. Malarz, grafik, poeta, tekściarz, scenograf, inscenizator, performer, muzyk, publicysta, artysta użytkowy, ostatnio także wokalista…
Debiutował w 1975 roku indywidualną wystawą malarstwa w Galerii Stara Prochownia w Warszawie. W 1985 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Uprawia malarstwo na płótnie i na papierze, scenografię i grafikę użytkową. Jest najbardziej znany z cyklu obrazów z wizerunkiem śmierci, inspirowanych baśniami Andersena.
W latach 80. wchłonęła go rewolucja muzyczna, a przede wszystkim tzw. alternatywa (jak w imieniu). Już w 1979 roku pisze teksty dla grupy TNT. Potem kolaboruje z muzykami: White Intelectualiste, Wańką Wstańką & The Ludojades, Balcan Electrique. Często był w tej współpracy wręcz członkiem zespołu, budował scenografie koncertów, realizował performance i happeningi w trakcie grania, podczas których palił, darł lub inaczej niszczył dekoracje, malował na żywo. Budował oficjalne scenografie dużych imprez rockowych jak Jesień Mokotowska, Poza Kontrolą, Rock Front, Zadyma. No i oczywiście pierwsze Jarociny, których był nieodłączną, kolorową postacią.
Ilustrował i redagował graficznie kultowe, choć środowiskowe czasopisma np.: Non Stop, Mać Pariadka, Alter Ego, Leń, Rozbrat, B 1, ale także Mój Świat, Na Przełaj, Sztandar Młodych, Przegląd, przez 10 lat Kalendarz Szalonego Małolata (1983-2002). Bardzo chętnie współpracuje z teatrami np.: Dramatycznym czy Teatrem Lalka w Warszawie. Projektuje scenografie telewizyjne, m.in. w latach 1987-1989 wykonał scenografie do programu muzycznego Telewizji Polskiej – Non Stop Kolor. Współpraca z IV programem telewizji brytyjskiej – to także jeden z ciekawszych epizodów życia malarza, scenografa, poety.
Krzysztof Skain May ma też swoje komercyjne oblicze. Dla amerykańskiej spółki Kids Play zaaranżował, zaprojektował, wybudował i okrasił malowidłami centra zabaw dla dzieci w Warszawie i Gdańsku. Wykonuje na zamówienie malarstwo ścienne, aranżacje przestrzenne, aranże wnętrz, obrazy, grafiki, loga itd.
Wystawia w Polsce i na świecie: w Czechach, Finlandii, Francji, Grenlandii, Hiszpanii, Holandii, Chorwacji, Niemczech, Serbii, Szwajcarii. Poprzez swój Mail-Art jest obecny na całym świecie. W Krakowie prezentował wystawę Nie daj się smutkowi w klubie Alchemia. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Ludwiga i Kariny Zimerer, Franco Spinosi w Szwajcarii, A.W. Erdle w Niemczech, Wandy Gasperowicz we Włoszech i wielu pomniejszych zbiorach.
Kuratorka wystawy: Jolanta Ciok
5 lutego 2011 roku, godz. 18.00
Galeria Lamelli Mini w Krakowie
Wernisaż wystawy Krzysztoffa Skaina Maya Kici, kici oswajanie śmierci…
Wystawa będzie czynna do 1 marca 2011 roku