15 lutego 2011 (wtorek) o godz. 17.00 w Ratuszu w Białymstoku odbędzie się wykład Moniki Blige pt. Żeby wam się rodziły kury czubate, gęsi siodłate. O kolędowaniu Teatru Węgajty. Organizatorem wykładu jest Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Monika Blige – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym obroniła pracę magisterską Więcej niż teatr. Teatr Wiejski Węgajty – fenomen kulturowy i artystyczny. W latach 2001–2005 współpracowała z Projektem Terenowym Teatru Węgajty. Obecnie współpracuje z ośrodkiem Majsternia Pisni ze Lwowa. Doktorantka Zakładu Dramatu i Teatru UAM, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską Ludwik Flaszen – człowiek teatru. Publikowała w Didaskaliach. Od 2009 roku kieruje Wydawnictwem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Teatr Wiejski Węgajty powstał w r.1986. Cechą pierwszych wystąpień artystycznych Węgajt był nowy stosunek do tradycji. Spektakle Wegajt wywołały duże wrażenie na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Widziano w nich elementy nowego wiejskiego nurtu w polskim teatrze. Odbierano je w kontekście aktualnych przemian w Europie Środkowej, zwłaszcza, że teatr prezentował obok spektakli również dokumentacje swoich prac badawczych, prowadzonych w takich krajach, jak Macedonia, Białoruś, Słowacja i Ukraina. Były to poszukiwania w dziedzinie pieśni ludowej i teatru obrzędowego.
Od połowy lat 90-tych prace Węgajt prowadzone są w dwóch nurtach: Scholi, pod kierunkiem Wolfganga Niklausa oraz Projektu Terenowego pod kierunkiem Wacława Sobaszka. Schola zajęła się pracą nad rekonstrukcją dramatu liturgicznego. Projekt Terenowy pracuje w obszarze żywych form obrzędowych, jako inspiracji dla teatru.
Zespół stworzył spektakle, których tworzywem był fiński epos Kalevala (2000), oraz mickiewiczowskie Dziady (2002). W ostatnim czasie zespół Projektu Terenowego pracuje nad nowym sformułowaniem stosunku do świata polskiej tradycji. Materią literacką nowego spektaklu stworzonego w Węgajtach stały się dwa utwory Witolda Gombrowicza Ślub oraz Trans-Atlantyk.