“Bieg czerwonych ludzi” to tytuł wystawy odbywającej się aktualnie w krakowskiej galerii Zderzak. To prezentacja sztuki lat 80. w pigułce, to dobra ściąga z nowej historii polskiego malarstwa.
Zderzak przypomina kultowe obrazy artystów “pokolenia Solidarności”. “Nie mówię, nie widzę, nie słyszę” i “Droga od człowieka do Baranka Bożego” Włodka Pawlaka, “Człowiek dobry pochylający się nad człowiekiem złym” Marka Sobczyka, “Bieg czerwonych ludzi” i “Umywajetsia, utirajetsia, odiewajetsia” Jarosława Modzelewskiego, “Niedziela Palmowa” i “Szlifierz nocnych diamentów” Ryszarda Grzyba, “Beuys” Pawła Jarodzkiego, “Syberia” Szymona Urbańskiego, “Misty in Roots” Piotra Młodożeńca.
Obrazy z tamtych lat poruszają tematy polityczne, historyczne, egzystencjalne, robią to w sposób przekorny i dowcipny. Artyści stosują techniki szybkiej komunikacji: szablony, sita, malowanie na papierach, znaki, murales, graffiti. Z jednej strony nawiązują do wielkiej tradycji malarstwa, z drugiej – do języka ulicy, gazety i walki ideologicznej.
Większość prezentowanych dzieł pochodzi z kolekcji galerii. Wystawa potrwa do 1 sierpnia 2001.